Už jsem si zvykl, že parkuji zadarmo. Jen náhodou jsem si všiml, že parkovací automat už jede," sdělil pětačtyřicetiletý Petr. Každý den parkuje na Horním náměstí, kde se, jako na dalších běžně placených parkovištích, parkovalo celý týden zadarmo. Kvůli vyhlášenému kalamitnímu stavu.

To už neplatí, situace v Jablonci dostali pod kontrolu a již druhý den jsou zapnuty všechny parkovací automaty ve městě. „K uvolnění parkovišť přispěl fakt, že bylo o víkendu krásné slunečné počasí a lidé odjížděli z města. V Jablonci jsou opět v provozu všechna placená parkoviště, automaty na placení parkovného jsou zapnuté i na Horním náměstí," poznamenala Markéta Hozová, mluvčí magistrátu.

RAMPOUCHY DOKÁŽOU i ZABÍT

Aktuálně jsou největším problémem rampouchy visící ze střech, které ohrožují chodce. „Některé dosahují i dvou metrů, při pádu mohou způsobit smrtelné zranění," sdělila Markéta Hozová.

Na městských objektech je podle ní odstraňování rampouchů zajištěno, problémem jsou ty soukromé.

„Apelujeme na správce a majitele objektů, aby sledovali stav střech a odstranili rampouchy, které při pádu mohou způsobit smrtelné zranění. Zároveň připomínáme, že je povinností majitelů uklidit spadané rampouchy či sníh z chodníku," řekla Hozová. Policie se na tyto případy zaměřuje. Pokud majitelé sníh a led z neuklízejí, hrozí jim pokuta až 300 tisíc korun.

Povinnost odstranit sníh a led mají vlastníci objektů. „Hasiči vyjíždějí jen k nebezpečným případům, kdy jsou ohroženy zdraví a životy," řekla mluvčí hasičského záchranného sboru Zdenka Štrauchová.

V minulém týdnu vyjížděli profesionální hasiči například k odstranění nebezpečného převisu nad vstupem do školy ve Slané u Semil. „Převis hrozil pádem na děti, hasiči tam s pomocí automobilového žebříku a ručního nářadí převis odstranili," uvedla Zdenka Štrauchová, mluvčí profesionálních hasičů.

Na odstraňování rampouchů apelují města a obce po celém Jablonecku. „Odklízení sněhu a ledu je povinností majitelů nemovitostí, kteří mohou pro údržbu využít služeb Technických služeb Turnov, dále si mohou najmout plošinu ze společnosti Městská teplárenská nebo od společnosti Dehes," přiblížil starosta Turnova Tomáš Hocke. Seznam společností zajišťující úklid a odstraňování sněhu a ledu naleznou zájemci na webu města turnov.cz.

„Plnění povinností majitelů domů v Tanvaldě při zimní údržbě střech nyní intenzivně kontroluje městská policie," poznamenal Vladimír Vyhnálek, starosta Tanvaldu.

KALAMITNÍ STAV

V Jablonci platil minulý týden kalamitní stav, který radnice vyhlásila v pondělí 16. ledna, když se nedařilo odklízet sníh ve lhůtách daných plánem zimní údržby. Za tři dny napadlo 60 centimetrů sněhu a na jeho odklízení z ulic pracovali lidé i technika nepřetržitě ve dne i v noci. O půlnoci v pátek 20. ledna kalamitní stav skončil, i přes víkend se ale podle Hozové dál sníh z ulic a z parkovišť odvážel. Nákladní auta už z města odvezla více než 600 fůr sněhu.

„V současné době se jablonecké technické služby zaměřují zejména na uvolňování prostor u škol a školek pro bezproblémové krátkodobé parkování rodičů, kteří přijedou a naloží nebo vyloží své ratolesti," řekla Hozová. Intenzivně se také podle ní pracuje na opravách veřejného osvětlení, na jehož funkčnosti se množství sněhu také podepsalo. „Pracovníci veřejně prospěšných prací jsou aktuálně nasazeni na odstraňování sněhu od rozvaděčů u sloupů veřejného osvětlení, aby je bylo možné opravit," dodala mluvčí.