Na silnicích nižších tříd jsou zúžené průjezdní profily, zavalené jsou chodníky a kritická situace je na sídlištích, jejichž úklid komplikují zaparkovaná auta. „V současné situaci je nutné odklidit sníh zejména z chodníků, aby mohli lidé bezpečně procházet a nevstupovali do vozovky,“ popsala mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

PŮL MILIONU DENNĚ

Náklady na údržbu ulic rostou. „Při aktuální situaci jde až o půl milionu korun denně,“ popsal náměstek primátora pro ekonomiku Štěpán Matek. „Zejména kvůli odvozům sněhu z ulic a chodníků na deponie. To je ale nutné kvůli bezpečnému průjezdu a průchodu městem,“ doplnil Matek. Za posledních 24 hodin v Jablonci napadlo 27 centimetrů sněhu. Od začátku zimního období je to celkem 130 centimetrů.

Těžký sníh láme stromy, hasiči pomáhají s jejich odklízením.
FOTO: Hasiči na Semilsku jsou v jednom kole. ČEZ vyhlásil kalamitní stav

Práce při úklidu sněhu brzdí zaparkovaná auta na sídlištích a na okrajích vozovek. Jejich objížděním vznikají bariéry, které dále zužují průjezdní profily. „S platností od čtvrtka jsme proto vypnuli parkovací automaty na placených parkovištích na území města, abychom vytvořili podmínky pro uvolnění parkovacích míst na vozovkách a mohli je uklidit,“ sdělil Pavel Kozák z technického odboru magistrátu města. V nutných případech budou auta, která neoprávněně parkují a brání zimní údržbě, ve spolupráci s policií odtažena.

Třeba parkoviště na Horním náměstí bylo ve čtvrtek odpoledne plné, to samé platilo pro parkoviště u Kauflandu ve Mšeně. V terénu jsou kromě techniky i všichni pracovníci technických služeb a také na 60 lidí z veřejně prospěšných prací s hrably. Pomoc městu nabídla i věznice Rýnovice, aktuálně v počtu šesti osob ve výkonu trestu.

Zima v Jablonci nad Nisou. Ilustrační fotografie.
Na Horním náměstí a v Tržní ulici zaparkujete zdarma, důvodem je sníh

Vězni uklízeli sníh už v předchozích dnech. „Nejen v areálu Věznice Rýnovice, ale i v ulici Zámecká ve Vrkoslavicích, kde byla díky bezplatné práci odsouzených zajištěna dopravní obslužnost,“ přiblížila mluvčí Věznice Rýnovice Monika Králová. Kalamitní stav není pro Jablonečany nic nového, naposledy byl v Jablonci vyhlášen v lednu roku 2017.

Zimní údržbu v Jablonci zajišťují Technické služby, v provozu je veškerá technika čítající 31 kusů malých i velkých strojů pluhy, frézy, sypače, nakladače. Pro posílení odvozů sněhu si budou technické služby najímat subdodavate nákladní auta a nakladače. Sněhová deponie je jako tradičně v prostoru za Městskou halou v ulici U Přehrady.

Před složitou dopravní situací zvláště v horských oblastech nadále varují policisté. „Silnice nižších tříd mohou být sjízdné jen s velkými obtížemi. Na silnicích se budou tvořit sněhové jazyky a závěje,“ popsal policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Stěhování. Ilustrační foto.
Stěhováním ztratilo Jablonecko sedm set lidí. Mířili do Liberce a do Prahy

Ve středu večer navíc vyhlásili kalamitní stav pro Jablonecko a Semilsko i energetici ze Skupiny ČEZ. „Evidovali jsme 25 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny bylo na 13 tisíc odběrných míst. Situace byla nejvážnější v okresech Jablonec, Semily a Děčín,“ uvedla ve čtvrtek ráno mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Situace se uklidnila až včera ve večerních hodinách, kdy se energetikům podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí. „Bez elektřiny jsou už jen jednotliví odběratelé. Z důvodu této příznivé situace ČEZ Distribuce odvolává kalamitní stav ve všech třech okresech,“ hlásila ve čtvrtek večer Holingerová. „Škody na distribučním zařízení teprve sčítáme, nicméně předběžné odhady se pohybují do tří milionů korun,“ dodala.

Sníh je nepřekvapí. Silničářům ale mnohdy komplikují práci zapadlá auta rekreantů.
FOTO: Za jednu směnu projede sypač v Jizerských horách bezmála dvě stě kilometrů