Čtyři roky žil šéf pojišťovny František Beránek v nejistotě, zda soud dá za pravdu jemu nebo státní zástupkyni. Ta jej na základě údajného napadení Kateřiny Kaltsogianni, majitelky jablonecké CK Egey Travel, obžalovala mimo jiné i z pokusu trestného činu ublížení na zdraví. Jablonecký soud ve středu vyřkl ortel: „Nevinen.“
Samotnou poškozenou, bývalou Beránkovu družku, závěrečné líčení nezajímalo. Nedostavila se ani Kaltsogianni, ani její zmocněnci, přestože při posledním jednání termín akceptovali.
„Je to jejich právo, nikoliv povinnost,“ konstatovala před vynesením rozsudku předsedkyně senátu Jaroslava Opatrná. Na jednání uvedla, že senát čelil několikrát i tlaku ze strany poškozené o podjatosti.
„Oddychl jsem si. Žil jsem jako štvanec. Původně jsem šel do policejní cely za pokus o vraždu,“ uvedl po jednání Beránek.

Rozsudek si vyslechnout nepřišla

Říká, že ztratil čtyři roky života, přestože věřil, že jej neodsoudí. „Nic jsem neudělal. Ona neunesla, že jsme se rozešli a já si našel novou partnerku,“ dodal. Žili spolu devět let.
Původní obvinění z pokusu o vraždu překlasifikovali na pokus o ublížení na zdraví. Incident se měl stát v prosinci 2002, ale na povrch vše vyplynulo až osm měsíců poté. „Úplně zapomněli na znásilnění,“ dodala Kaltsogianni.
Podle ní byl soud už od začátku zkažený, soudkyně jí zakazovala nahlížet do spisů a bylo jí upřeno právo na závěrečnou řeč. „Budu se dovolávat svých práv u mezinárodních soudů,“ tvrdí.
„Neměli jsme k dispozici objektivní lékařské zprávy o zranění a jejich ošetření,“ uvedla dále předsedkyně senátu s tím, že následně předložené zprávy z alergologie a dětské onkologie nejsou relevantní. Ve zdůvodnění rozsudku nevyloučila ani jejich antedatování.
Pokud podle udání poškozené došlo k několikerému bití do obličeje a těla, ke kopancům a rdoušení, musela by vyhledat lékaře bezprostředně.
Podle soudkyně šlo o vztah velmi bouřlivý až tzv. italský, kdy docházelo k rozchodům a opětovnému sblížení. Soudní znalec uvedl, že poškozená je méně vyzrálá v oblasti emočních složek, má poruchy v přirozeném sebeovládání a rivalitní postoje vůči okolí.
„Senát posuzoval případ velmi důkladně a pečlivě. Obě strany měly rovnoprávné postavení. Skutek, tak jak je popsán v obžalobě, se nestal,“ dodala soudkyně Opatrná. František Beránek se práva na odvolání vzdal na místě.
„Bylo mi sděleno, jak to dopadne, tak proč bych tam chodila. Nebudu hrát divadlo,“ zdůvodnila nepřítomnost při čtení rozsudku Kaltsogianni. Podle ní státní zástupkyně měla ihned podat odvolání, když sama navrhla trest. „Lhůta na rozmyšlenou znamená, že se neodvolá,“ míní. Dodala, že na postup jabloneckého soudního senátu podá stížnost na ministerstvo spravedlnosti.
Mezi Beránkem a Kaltsogianni panoval i pracovní vztah. Ona prodávala zájezdy pro nemocné klienty pojišťovny. O svém vztahu s Beránkem napsala Katerina Kaltsogianni dva díly knihy Psychopat.
„Nepřísluší nám komentovat tento spor a rozsudek. Jinou věcí je kontrola hospodaření pojišťoven, proto bychom chtěli zřídit profesionální úřad,“ uvedl ředitel odboru komunikace Ministerstva zdravotnictví ČR Tomáš Cikrt.