Dnes byste po většině z nich ale pátrali marně. Zmizeli motýli, květiny i informační cedule. Motýlí nebo také květnaté louky byly běžnou součástí přírody ještě v době našich babiček. „S nástupem intenzivnější industrializace a urbanizace jich ale začalo rychle ubývat,“ vysvětluje Jan Višinský, zástupce vedoucího Správy CHKO Český ráj.

Na místě tradičních luk vznikly velké lány kukuřice a řepky, původní luční kvítí zemědělci nahradili výnosnějšími travnatými porosty. Z přírody se začali ztrácet motýli a další hmyz, který k životu potřebuje právě rozkvetlé louky porostlé přirozeně se vyskytujícími rostlinami dané oblasti.

Diskuzi na toto téma rozvířil před sedmi lety Aleš Hoření, tehdejší pracovník CHKO Český ráj. Z jeho iniciativy vznikl finančně dotovaný projekt s cílem louky zakládat a vhodně osévat. Jedna z největších luk vznikla u Frýdštejna, další pak třeba v Bělé u Turnova. Dnes byste je tam však hledali marně. Informační cedule o frýdštejnské motýlí louce zmizela v porostu kopřiv, v Bělé spásl luční kvítí dobytek.

„Louky totiž vyžadují pravidelnou péči, aby se tam znovu nerozmohly nežádoucí trávy,“ říká Karel Kolář, který se podílel na zakládání luk v Bělé a na Fialníku.

Dotovaný projekt před čtyřmi lety skončil a většina z tehdy založených luk vymizela. Jednou z mála oblastí, kde CHKO Český ráj pečuje o původní louky dodnes, je přírodní památka Podloučky v blízkosti Klokočských skal. Právě tam Správa CHKO financuje vhodné kosení a zacházení s lučním porostem. „Při správné péči nežádoucí trávy za nějakou dobu pochopí, že pro ně není místo, a nechají prostor tradičnímu květnatému porostu, který poskytuje útočiště příslušníkům hmyzí říše,“ ujišťuje Petr Kořínek z CHKO Český ráj.

A jak by měla vypadat taková správná péče o motýlí louku? Recept je jednoduchý. Stačí sekat po kouskách a v různou dobu, aby se motýli měli vždycky kam přesunout. „Nejlepší je sekat kosou a sušit seno, aby se květiny mohly vysemenit,“ radí Višinský. Nic ale nepokazí ani drobný dobytek, když ho necháte spásat postupně.

Motýlí louku si celkem snadno může založit a udržet prakticky každý. Stačí zbavit kousek zahrady monotónního anglického trávníku, vysadit luční porost a dohlédnou na správné sekání, které navíc není potřeba nijak často. Pomoci motýlům může ale i obyčejná květinová zahrádka s tradičními okrasnými rostlinami našich babiček. „Nejdůležitější je starat se o to s láskou, mít k půdě nějaký vztah,“ dodává Kořínek.

Odměnou vám bude nádherná podívaná na rozkvetlé kvítí hemžící se pestrobarevnými motýli. Že to stojí za to, potvrzuje i majitelka domu v jablonecké vilkové čtvrti: „Podívám se z okna a vidím, jak si tam babočky mezi zvonky hrají na schovávanou. Nesmírně mě to těší, takové množství motýlů jsem vídala na loukách jako malá. Jen modráska už jsem neviděla, ani nepamatuju.“

Jana Kepková