„Neznámý pachatel se zřejmě rozhodl, že tělesně postiženým občanům neusnadní hladký vstup do prostor kina Radnice,“ uvedla Ludmila Knopová, tisková mluvčí jablonecké policie.


Před vstupem do kina byla umístěna kamera, která snímala prostor před vchodem. Tělesně postižený občan mohl zazvonit na obsluhu, která mu pomohla se vstupem do prostor kina.


Při útoku na kameru vzala za své i skleněná výplň ve vchodu do kina. Policie zatím neví, zda prvotním cílem byla kamera nebo vchod. V čem má jasno, je výše škody. „Způsobená škoda není nikterak malá. Představuje totiž částku dvacet tři tisíce korun,“ dodala Ludmila Knopová.


Rozhořčení nad vandalským činem vyjádřilo i vedení města, které kino spravuje. „To je smutné. Samozřejmě se město na nápravu věci zaměří a urgentně vyřeší. Pro postižené to je jediná možnost, jak se do kina dostat,“ řekl Petr Vobořil, místostarosta Jablonce.


Vandalský čin odsuzuje i centrum pro zdravotně postižené v Jablonci. „Na setkání s asistentkami jsme tento čin odsoudili. Ať to bylo jakkoli, je to sprosté,“ uvedla Dana Šormová, vedoucí centra.

Kamera lákala dostupností

Městský úřad podal trestní oznámení na neznámého pachatele. „Kamera sloužila občanům od roku dva tisíce dva,“ řekla Jana Fričová, vedoucí oddělení komunikace s veřejností. Přímá škoda jen na kameře činí podle jejích slov 5 000 korun českých. Policie eviduje několik případů ničení kamer.

„Známý je případ, kdy byla zničena kamera firmy nebo panoramatická kamera u Desné,“ vypočítala Ludmila Knopová. Naopak kamery provozované městskou policií se terčem útoku ještě nikdy nestaly. „Velkou roli hraje fakt, že naše kamery jsou ve výškách. Kamera u kina je výrazně níž,“ dodal Daniel Šulc za městskou policii.