Kamery představují budoucnost v bezpečnosti obcí a měst. Díky Programu revence kriminality se kamerové systémy objevily nejen v Jablonci či Tanvaldě, ale i v Bedřichově a Janově. Zcela nové kamery budou Policii ČR sloužit ve Smržovce například na křižovatce na Josefův Důl.
„Do konce měsíce budou nové kamery zapojeny do systému. Na realizaci třetí etapy kamerového systému jsme získali dotaci sedm set tisíc právě z Programu prevence kriminality,“ uvedl Petr Polák, starosta Tanvaldu.
Kamery pachatele odrazují již svou přítomností. „Jde o prevenci. Případný pachatel trestného činu ví, že je někde instalovaná kamera, ale neví, kam je zrovna namířena,“ uvedla Ludmila Knopová, tisková mluvčí jablonecké policie. Podobné názory sdílí i starostové obcí a měst, neboť si všímají poklesu trestné činnosti. „Kamery mají silný psychologický efekt a zcela průkazně se díky jejich instalaci zlepšila ve městě bezpečnost. Lidé se i sami chodí dotazovat, například při vloupání do vozidla. Kamery z celého Tanvaldska jsou napojeny na monitory Policie ČR v Tanvaldu,“ upřesnil Marek Pieter, starosta Desné.
Díky kamerovým systémům se daří nejen preventivně působit, ale i odhalovat trestnou činnost. „Pomocí kamer jsme odhalili lživé svědectví napadení v Tanvaldě, úspěšné jsou i zásahy proti sběračům kovů,“ konstatovala Ludmila Knopová.
Neúspěšní se získáním dotace jsou v Železném Brodě. „Neúspěšně jsme se snažili dostat do Programu prevence kriminality. Ministerstvo vnitra argumentuje nižší mírou kriminality v obvodu města,“ upřesnil Václav Horáček, starosta Železného Brodu. Město má připravenu studii systému i místnost pro centrálu. „Brod nevykazuje požadovanou výši případů trestné činnosti, nevešel se do regulí dotace. Zatím situace vypadá tak, že by si systém museli hradit z vlastních zdrojů,“ poznamenala tisková mluvčí jablonecké policie.
Kamery výrazně pomohly v Janově a Bedřichově. „Mohu potvrdit, že v těchto lokalitách pomohl systém zlepšit situaci až neuvěřitelně,“ doplnila Knopová.