Haldy odpadků kolem kontejnerů, další haldy v mnoha zákoutích města. Věc došla tak daleko, že v Jablonci ještě před létem vyhlásili kampaň Pomozte vytáhnout Jablonec z odpadků.

Po celý rok brigádníci monitorovali vznik nepořádku, magistrát požádal o pomoc i obyvatele. „Kampaň byla úspěšná a ve městě už nejsou tolik vidět skládky u popelnic,“ potvrdila mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Změnilo se mnohé – funguje nový systém sběru plastů, zrušen byl pytlový svoz a zvýšen monitoring problematických stanovišť separovaného odpadu, došlo k navýšení četnosti svozu nebo počtu nádob na separovaný odpad.

Problémy s odpadky ale neřeší jen Jablonec, podobné problémy mají aktuálně třeba v Turnově.  „Někteří občané si myslí, že okolí kontejnerů je vlastně takovým malým sběrným dvorem. Jsou schopni sem odložit cokoliv, co už doma nepotřebují, například pytle se směsným odpadem, pytle se stavebním odpadem, a dokonce i celou sedací soupravu, kterou vyměnili za novou,“ přiblížila Zuzana Sedláková z odboru životního prostředí turnovské radnice.

Pokud přijedou popeláři, v Turnově pracovníci Technických služeb, ke kontejnerům na směsný odpad a ty jsou zarovnány objemným odpadem, nemohou s nimi ani manipulovat. Nejprve musí být zajištěn odvoz objemného odpadu a posléze může být vyprázdněn kontejner.