„Přímé záběry z kamerového systému nemáme, protože ke krádežím krytů zatím docházelo v postranních ulicích, kam kamery nevidí. Očití svědkové nejsou,“ sdělil Milan Drahoňovský, zástupce velitele turnovského oddělení Policie ČR.
Kryty mizí převážně v nočních hodinách, podle radnice však ke krádeži poklopů došlo i v jedenáct hodin dopoledne. „Na vyjmutí jednoho poklopu jsou potřeba alespoň dva lidé, kteří musejí zabrat krumpáči křížem proti sobě. Pro jednoho člověka je to krajně namáhavé,“ prozradil Zdeněk Buchta z odboru správy majetku na turnovské radnici.
Litinové poklopy se ztratily z ulic u Zelené cesty, z Nejedlého a Švermovy ulice, z blízkosti křižovatky u gymnázia a z ulic v okolí sídliště Výšinka. Celkem radnice postrádá kolem 15 poklopů, přičemž cena jednoho i s montáží se pohybuje kolem čtyř tisíc korun.
Město musí kvůli bezpečnosti řidičů a chodců chybějící kryty ihned nahrazovat. Zatím na místo ukradených instaluje zbylé litinové, které má v zásobě. „Uvažujeme však o tom, že budeme kanály osazovat umělohmotnými kryty, abychom předešli dalším krádežím,“ řekl Buchta.
Policejní pátrání po pachatelích krádeží zatím mnoho odpovědí nepřineslo. Policisté prověřují lidi, kteří v minulosti měli podobný druh krádeží na svědomí. Pravidelně dělají inspekce ve výkupnách surovin v Turnově a širokém okolí. „Kryty jsme nikde neobjevili, dokonce ani rozbité,“ konstatoval Drahoňovský.

Kam se poděly?

Poklopy mohly skončit ve sběrných surovinách daleko od Turnova. Nebo u některého z místních výkupců. „Výkupci do dokladů o příjmu materiálu uvádějí pouze druh materiálu, například že se jedná o měď, litinu a podobně, ale neuvádějí nebo nechtějí uvádět, v jaké formě materiál převzali, zda se jednalo o dráty či stará kamna. To nám moc nepomůže,“ doplnil policista.
Podle něj nemusí mít krádeže poklopů na svědomí jedna skupina. „Ze zkušeností víme, že na podobné krádeže se často domluví několik lidí, kteří se po spáchání činu zase rozejdou. Na ukradení několika poklopů stačí dva lidi s autem,“ podotkl.
Jednoho zloděje kanálových krytů se turnovským policistům podařilo dopadnout letos na jaře. Dvaatřicetiletý muž ze Stráže pod Ralskem kromě jiného odnesl a prodal z městského parku 19 litinových krytů a semilský soud jej za to a další trestné činy poslal na devět měsíců do vazby.