Pomocí elektrod připevněných na břicho snímá kardiotokograf elektrickou aktivitu dělohy a tepovou frekvenci plodu. Přístroj elektrickou informaci zpracovává a zapisuje v podobě křivky na papír nebo na obrazovku. Získaná křivka má charakteristický vzhled, z nějž lékař snadno pozná, jaké jsou základní životní funkce miminka, a jak silné jsou kontrakce.

Vyšetření je nebolestivé a nemá žádné vedlejší účinky ani na těhotnou ženu ani na miminko.

Nový přístroj, který byl zakoupen za 151 000 na porodnické oddělení jablonecké nemocnice, má oproti starším typům více funkcí. Údaje o měření, rodičce a další data nejsou třeba již zapisovat sestřičkou ručně, ale dají se jednoduchým způsobem vytisknout a založit k dokumentaci maminky.

Na oddělení jsou ještě k dispozici další tři starší typy.

V letošním roce se již narodilo 245 dětí (v loňském roce za stejné období 257). Porodnice v Jablonci má stále dost plno a nedá se říci, že by zde porodnost klesala.
V letošním roce byly již zakoupeny také další dva narkotizační přístroje na operační sály v hodnotě 1 750 000 korun. Dva tyto přístroje byly již pořízeny v loňském roce, a tím se obnovila tato technika na všech čtyřech hlavních operačních sálech.

Všechny čtyři anesteziologické narkotizační přístroje byly zakoupeny loni i letos z příspěvku zřizovatele nemocnice města Jablonec nad Nisou.

Letos má nemocnice ještě v plánu obnovit například operační světla na sálech, zakoupit novou sanitu, postupně modernizovat JIP dětského oddělení, rekonstruovat v hodnotě třech milionů korun lůžkové výtahy.

Z příspěvku nadačního fondu Kapka naděje by chtěla nemocnice zakoupit na dětské oddělení kardiologickou sondu k ultrazvuku, jež zpřesní diagnostiku srdečních vad.