Kavárník Martin Moc, jehož rodina podniká v domě na rohu Dolního náměstí a Soukenné ulice, vyšel zkrátka. Krajský soud v Liberci jeho žalobu proti územnímu plánu, potažmo prodloužení tramvajové trati do centra Jablonce, zamítl. Rozsudek je pravomocný a nelze se proti němu odvolat. Podnikatel ale hodlá bojovat dál.

„Výsledek soudního řízení nás těší. Uděláme ale samozřejmě maximum pro to, aby se obyvatel a podnikatelů v dané lokalitě dotkla stavba prodloužení tramvajové linky co nejméně. Budeme s nimi v kontaktu a případné problémy budeme společně řešit,“ sdělil radní města Petr Klápště. Přípravu podkladů pro soudní jednání připravilo oddělení územního plánování. „Odvedlo výbornou práci,“ doplnil Klápště.

Kavárník se několik let snažil přesvědčit předchozí i současné vedení města, že celý projekt je nesmyslný. „Život na Dolním náměstí už tak stagnuje. A teď si představte, že půl metru od zahrádky u kavárny bude projíždět mnohatunová tramvaj,“ vysvětlil Moc.

I proto se stále nevzdává. „Nyní čekáme na písemné vysvětlení rozsudku a od toho se budou odvíjet následně další kroky. Nicméně jako obrovskou pozitivní zprávu považuji to, že se zbytku podnikatelů v Soukenné ulici rozsvítilo a nyní berou hrozbu tramvaje jako reálnou,“ popsal Moc.

Hodlá bojovat dál

U soudu zaznělo, že zdejší podnikatelé celou dobu berou tramvaj v Soukenné ulici jako nesmyslný a neproveditelný projekt. „Boj proti tramvaji z naší strany teprve začíná,“ předestřel kavárník.

Zdejší podnikatelé si myslí, že prodloužení tramvaje do centra města nepřinese nic pozitivního. Zároveň se obávají dlouhé stavební „závory“ ulice.

Obyvatelé a podnikatelé z Dolního náměstí a Soukenné ulice mají ještě v paměti problémy, jaké jim přinesla celková rekonstrukce obojího kolem roku 2000. „Na staveniště lidé nepřijdou. Tehdy nám klesly tržby o 90 procent a museli jsme podnik dotovat,“ popsal Moc.

Obává se také, že případná stavba prodloužení tramvajové trati bude rovněž dlouhá, počítá se se dvěma roky. „Kdybych věděl, že prodloužení tramvaje přinese oživení náměstí, možná bych provozovnu na tu dobu přesunul. Ale obávám se, že to žádný pozitivní efekt nepřinese, spíše naopak,“ dodal.

Nešťastné jsou podle něj i vizualizace, kterými jablonecký magistrát prodloužení trati promuje. „Vizualizace prostě lidi jen oblbují. Podívejte se, jaké vizualizace předcházely obchodnímu centru Central. A nakonec z toho je krabice uprostřed města,“ přiblížil Martin Moc.

Začne se opravou sítí

Podle magistrátu je nyní důležité, aby byl dokončen harmonogram realizace všech projektů, tedy prodloužení tramvajové trati, rekonstrukce inženýrských sítí a stavba dešťové kanalizace. Posledně zmíněná stavba vypukne v červenci letošního roku a zasáhne ulice Poštovní či Anenské náměstí.

Prodloužení tramvajové trati má vést z Tyršových sadů ulicí Budovatelů a dále Soukennou ulicí přes Dolní náměstí do prostoru dopravního terminálu.