Káva už v libereckém Paláci Nisa zřejmě nezavoní. Prostory kdysi oblíbené kavárny Grandcafé Generali se promění v bankovní dům. Pobočku tady otevře Sberbank.

„Do prostor Paláce Nisa přesouváme naši pobočku ze současného místa na ulici 1. Máje. V tuto chvíli připravujeme projekt a na konci dubna budeme vědět, kdy začneme s přestavbou i termín otevření," uvedl Radim Kovács, tiskový mluvčí Sberbank.

Ke stavebním úpravám prostorů, které jsou pro mnohé z Liberečanů symbolem zlaté éry rozkvětu města, budou noví uživatelé přistupovat citlivě. Ostatně mají s tím zkušenosti z jiných měst. „V loňském roce jsme například přemisťovali pobočku v Hradci Králové do budovy prvorepublikového obchodního domu na Gočárově třídě, citlivá rekonstrukce, včetně fasády, probíhala ve spolupráci s místními památkáři," poznamenal Kovács.

Palác Nisa sice není kulturní památkou, ale stojí v památkové zóně. „V prostoru původní kavárny si banku představit asi dokážu, je tam zajímavý interiér, a tak by samozřejmě bylo zajímavější tam opět umístit velkoměstskou kavárnu. Při přestavbě by bylo vhodné nepopřít kompozici prostorů, aby nedošlo ke znehodnocení práce významného architekta. I když už v minulosti bohužel interiér různými zásahy dosti utrpěl," řekl na adresu plánovaných úprav Jaroslav Zeman, historik a znalec práce architekta Fritze Lehmanna, podle jehož návrhu Palác Nisa v roce 1936 postavili.

Lidé nové využití spodní části Paláce Nisa vítají. „Už dlouho tam nic není, nevypadá to vůbec dobře. Sice by se mi tam líbila opět kavárna nebo lahůdky, ale asi to není moc výdělečné. Každé slušné využití je lepší, než žádné," míní Lída Bártová z Liberce.

Jako první v Paláci Nisa otevřela kavárna Grandcafé Generali, později to byla Winkler, nejmodernější podnik svého druhu v meziválečném Liberci, vybudovaný po vzoru pařížských kaváren. Dominantou kavárny, do které se vstupovalo karuselovými dveřmi, byla tribuna pro orchestr mezi dvěma nosnými sloupy.