Osmnácté místo. Na takové Jizerské padesátce je to slušný výsledek. V pořadí okresů podle počtu exekucí, kde první je nejhorší, už to tak slavné není. Na Jablonecku má exekuci přes 9300 lidí, tedy asi každý osmý člověk. Jak dobře hospodařit s platem a nezadlužit se, ale také jak se připravit na pohovor poradí lidem bezplatné kurzy Fondu dalšího vzdělávání, jež proběhnou v Jablonci, Semilech či Jilemnici.

Kurzy jsou určené především dlouhodobě nezaměstnaným. Právě ti nejčastěji spadnou do dluhové pasti a mnozí i do exekuce. „Účastníci se mimo jiné dozvědí, jak na rodinné finance, kde hledat informace o svých případných dluzích, jaká mají práva nebo zda mají správně sepsané pracovní či nájemní smlouvy. V neposlední řadě lidi učíme, jak se správně připravit na pracovní pohovor nebo jakým směrem se na pracovním trhu vydat,“ říká koordinátorka projektu Michaela Svobodová z Fondu dalšího vzdělávání.

Absolventi by měli po osmidenních kurzech získat základy finanční gramotnosti. Měli by vědět, jak nebezpečné je splácet dluh další půjčkou, a znát například nástrahy spotřebitelských úvěrů, které často bývají na začátku problémů. Své o tom ví například Pavel. Před deseti lety si vzal u nebankovní společnosti poměrně malou půjčku na nový telefon. Pak mu ale nabídli kreditní kartu, u níž se stále zvyšovala úvěrová částka.

„Moc jsem to neřešil, sem tam jsem vybral tisícovku, jindy víc třeba na dovolenou, až jsem dlužil přes 150 tisíc. Splátky stíhaly pokrýt tak úroky, a když jsem přišel o práci a nemohl splácet, už mi exekutoři skoro klepali na dveře,“ vzpomíná.

Nejen počty exekucí dokazují, že s finanční gramotností jsou lidé v Česku na štíru. „Vzdělanost v tomto oboru je opravdu slabá, setkávám se s tím skoro každý den,“ potvrzuje finanční poradkyně Adéla Vachtová. „Problém je ale i jinde. V současné době se má většina lidí velmi dobře, práce je dostatek, platy rostou. To ale nebude trvat věčně a je důležité myslet dopředu. Snažím se své klienty naučit nakládat s penězi tak, aby byli v pohodě nejen teď, ale i v budoucnu,“ dodává.

Plánované kurzy s názvem PROKOP cílí nejen na finanční gramotnost, ale i na tzv. měkké dovednosti, jako je zvýšení sebevědomí či uvědomění si vlastních silných stránek. Dvoutýdenní kurzy budou v Libereckém kraji probíhat od podzimu do konce roku.