V Jablonci nad Nisou jumping studio funguje od posledního února. Návštěvnost je vysoká, ale i přesto spousta lidí neví, oč se přesně jedná. Proto čtenářům problematiku jumpingu přiblíží samotná instruktorka Lucie Vidnerová.

Co to vlastně jumping je?
Jump je dynamické cvičení na trampolínách. Ty můžou být různě velké. Říká se, že skákání na trampolínce posiluje tělo vně i uvnitř. Zároveň posilujete tělo a duši jako při pilátes. Výborné je, že je to sport na měkkém povrchu, protože právě měkké dopady šetří klouby. Takže je to ideální pro ty, co mají potíže s koleny.

Jak dlouho trvá jedna lekce?
Klasicky se cvičí hodinu. Podle mě je nejideálnější střední zátěž a rozdělit hodinu tak, aby se i posilovalo a podobně. Ženy chtějí zpevňovat i bříško. Nohy se zpevní už tím, že skáčou. Nejlepší je hodit na závěr tak deset minut posilování.

Pro koho ne

Pro koho by mohlo být cvičení nebezpečné?

Je to individuální. Někdo má potíže se zády a chodí na jump s tím, že mu to pomáhá. Jiný se na trampolínce párkrát pohoupe a trpí. Ale určitě bych to nedoporučovala těm, co mají problémy s plotýnkou a roztroušenou sklerózou nebo těhotným a ženám s vážnými gynekologickými problémy.

Je pravda, že si ženy při jumpu mohou způsobit zranění, tedy natrhnout vaječníky?

Není to pravda. Ale říká se to. Je to šílený drb. Když si přečtete na oficiálních stránkách jumpu rozhovor s gynekologem, tak tvrdí, že to na to absolutně nemá vliv. Právě naopak. Tím, jak se posilují břišní svaly a bříško se stahuje , tak se ještě posiluje držení dělohy.

Co efektivita spalování?
Říká se, že se spaluje až pětkrát víc než při aerobiku a dvakrát víc než při spinningu. Posilují se tím všechny partie na těle.

Jak je to s mírou zátěže? Každý přeci jen není ve vrcholné kondici.
Jsou různé úrovně. V jump centrech už to mají vymakané tak, že skáčou pro začátečníky, kam může opravdu každý. I ti se zdravotními problémy. Pak jsou hodiny pro pokročilejší, až po úplné profíky, kteří mají jumping pod palcem, ale to už je opravdu maso.

Muži, nestyďte se

Jumpují i muži?

Spíš je přítelkyně nebo kamarádka vytáhne, aby si to šli zkusit. Pochopitelně se sami stydí přijít do jump center, kde skáčou samé ženy. Výjimka jsou sportovní týmy– hokejisté, fotbalisté a podobně. Ti využívají jump v rámci svojí letní přípravy nebo přípravy na začátek sezóny.

Co si myslíte o finanční stránce jumpu?
Myslím si, že v dnešní době je to strašně rozdělené. Jump v Praze stojí dvě stě korun, ale v Jablonci osmdesát.
Obecně už jsou zajeté studentské ceny, různé akce nebo výhodné permanentky, takže to finančně určitě není nijak náročné.

Jak jste se k jumpingu dostala vy?
Díky mamce, která zase díky své kamarádce dostala nápad, že by si otevřela jumping studio. Samozřejmě sháněla instruktory, takže jsem se do toho pustila i já. Naprosto jsem se pro to nadchla.

Cvičím už skoro přes dva roky kolem sedmi hodin týdně. A pořád mě to baví. Je to něco úplně jiného, a myslím, že se to s ničím nedá srovnat.

Co byste vzkázala lidem, kteří chtějí s jumpingem začít?
Hodně lidí má strach, že to nebude stíhat, nebo že to nezvládne. Na trampolínce jste úplně sami, takže si to i sami koordinujete. Jedete si svoje tempo. My jsme tam jenom proto, abychom lidi navedli. Cvičíte sami pro sebe, aby to bylo příjemné. Tak je potřeba k tomu přistupovat.

Něco málo o jumpingu

= jumping je nový druh aerobního kolektivního cvičení
= vznikl v roce 2001 v Táboře za spolupráce Jany Svobodové, Tomáše Buriánka a Fakulty tělovýchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze
= podstatou jumpingu jsou jednoduché poskoky, propracovaný zábavný program, motivující hudba a balancování
= skáče se na speciálně vyvinutých trampolínkách
= při jumpingu posilujete hluboké zádové a břišní svaly
Co vy a jumping? Znáte tento sport?

Autor Šárka Voplakalová