„V ročníku 2016 Kunratické JamParády soutěží 451 vzorků marmelád a džemů ve 30 kategoriích. Celkem se soutěže účastní 126 výrobců marmelád z 60 obcí a měst, nejen z ČR ale i z Německa, Polska, Španělska a dokonce i z Filipín," chlubí se za organizátory Jiří Poděbradský. V počtu marmelád tak byl podle něj opět překonán loňský rekord. Vyhlášení se koná v sále kulturního domu.

„Každý návštěvník obdrží samolepky pro hlasování v divácké soutěži, a pokud mu budou stačit síly, může ochutnat všechny soutěžní vzorky," zve Poděbradský na veřejnou ochutnávku, která začne už v 15.00 hodin. Slavnostní vyhlášení proběhne o dvě hodiny později.

První tři místa budou udělena v každé kategorii. Následně proběhne losování o věcné ceny, kterého se zúčastní všichni účastníci soutěže. „Hlavní ceny letošního ročníku jsou zpáteční letenka na Kanárské ostrovy, zavařovací hrnec a luxusní skleněná váza ruční výroby," upozornil Poděbradský, který tak zve na největší marmeládovou akci v Evropě širokou veřejnost.

Soutěž ve vaření marmelády se v Kunraticích koná od roku 2013. Organizátoři přitom navázali na více než stoletou tradici obce. Ovocné džemy a šťávy se totiž ve zdejší továrně vařily od roku 1880.