„Už měsíce koukáme po inzerátech a nemůžeme si vybrat. Máme jasné požadavky, a to je problém. Už v realitce nás varovali, že si buď počkáme, nebo musíme udělat kompromis," postěžovala si Marta Skácelová. „Hledáme tři plus jedna s balkonem. Nevadí nám ani panelák. I tak nemůžeme nic sehnat. Když už se něco objeví, je to drahé," vysvětlila. Na druhou stranu, kdo prodává, problém skutečně nemá. „Náš byt ani nestihli vyvěsit na internet," poznamenala.
Že je v Liberci o byty nouze, potvrdili i realitní makléři. Jeden z nich, který nechce být jmenován, poznamenal, že už téměř nemá, co prodávat.
Podle investiční specialistky z M&M reality Dany Macháčkové je nových bytů skutečně málo, a když už se v nabídce objeví, jsou během pár dnů pryč. „Mnohdy jsou prodány už v době, kdy nejsou dostavěny," potvrdila specialistka, která se na českém realitním trhu pohybuje už deset let.
Podle ní je nedostatek bytů všech velikostí v nižší střední cenové kategorii.
Pomalá výstavba
Další výstavba je sice v plánu, je však pomalá a nestíhá pokrýt poptávku. „Zpomalují ji byrokratické překážky a na libereckém trhu se také projevil deficit společnosti, která zde produkovala největší počet bytů," poznamenala specialistka Macháčková k nedávnému krachu společnosti Interma, která v Liberci vystavěla například sídliště v Zeleném Údolí a další tisíce bytů v severních Čechách.
Přestože podle ČTK bytová výstavba v Liberci od loňska vzrostla, za devět měsíců letošního roku předali stavbaři do užívání 567 nových bytů, což bylo o 37 procent víc než před rokem, stále to nestačí. Ceny bytů tak samozřejmě rostou. Za tři plus jedna tak dnes lidé zaplatí i o sto tisíc více než před dvěma lety. Zda se růst cen zastaví, není podle specialistky jisté. „Česká národní banka už podnikla určité kroky," vysvětlila s tím, že se předpokládá hůř dosažitelný úvěr. „Tím by měla poklesnout veliká poptávka po bydlení," pokračovala.
Nedostatek bytů není podle makléřky problém jen Liberce. „V jednotlivých regionech jsou však rozdíly. Liberec patří k bohatším regionům s nízkou nezaměstnaností a s vyšším průměrným platem. To znamená, že si lidé mohou dovolit vyšší hypotéku než jinde," uzavřela makléřka.