Lídrem bude bývalá náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová, která bude na podzim kandidovat i do Senátu za obvod Liberec. „Cílem je získat v krajských volbách 11 procent hlasů," řekl předseda Nové budoucnosti Pavel Žur, který bude dvojkou na společné kandidátce. I do všech předchozích krajských voleb v Libereckém kraji šli lidovci v koalici. Uspěli jen v prvním volebním období, kdy kandidovali ve čtyřkoalici, byli součástí krajského vedení a měli jednoho radního.

Spojení má přinést vyšší počet hlasů

V dalších volbách partnery měnili, ale ani jednou nepřekročili pětiprocentní hranici. Před čtyřmi lety ve spojení se Stranou soukromníků ČR získali 1,69 procenta. Nová budoucnost měla v roce 2012 v krajských volbách 2,5 procenta. „KDU-ČSL v Liberci nemá na růžích ustláno, co se preferencí týče. Myslím, že jsme udělali dobře, že jsme se domluvili s partnerem, který je, co se týče preferencí, na naší úrovni," uvedl krajský předseda KDU-ČSL Václav Nosek.

Vajnerová v roce 2012 vedla kandidátku Strany pro otevřenou společnost, jež získala 2,42 procenta hlasů. „Myslím, že mám dostatečné množství zkušeností, které bych mohla kraji předat," řekla. Náměstkyní hejtmana byla v letech 2008 až 2012. Na společné kandidátce je jako nezávislá.

Tradiční hodnoty lidovců a odborníci

Budoucnost ji bude podporovat i v senátních volbách. „Připadá mi velmi logické být krajským zastupitelem, ale zároveň je potřeba některé problémy z kraje přenášet do Prahy. Myslím, že se to neděje v takové míře, v jaké by se to mohlo dít. Proto jsem se rozhodla kandidovat do Senátu," uvedla.

Rozpočet Budoucnosti pro podzimní volby bude 1,5 milionu korun. Program bude postavený na tradičních hodnotách lidovců a odbornících. Vajnerová je spojená zejména se zábavním Centrem Babylon a iQLandií, Žur je dlouholetý ředitel jabloneckého divadla a trojka na kandidátce Miloš Krčmář ředitelem liberecké pobočky Národního památkového ústavu.

Uskupení Budoucnost plánuje osobní kontaktní kampaň, voliče chce oslovit i přes web a facebook. Za hlavní témata považuje zdravotnictví, školství a dopravu. Usilovat chce například o to, aby z Prahy do Liberce vedla dvojkolejná železniční trať.