Pětačtyřicátý ročník Rally Bohemia se i letos koná o prvním prázdninovém víkendu, tedy od pátku 29. června do neděle 1. července. Rally Bohemia 2018 v sobě bude sdružovat celkem čtyři různé podniky a pořadatelé pro letošní ročník připravují celou řadu novinek.

Již popáté bude „bohemka“ hostit také MČR v rally historických vozidel. Nebude chybět Rally Bohemia Legend, která je již pevnou součástí časového harmonogramu „bohemky“. Jde o exhibiční jízdu závodních automobilů z 60. 90. let se závodní historií nebo jejich věrných replik. „Účastníkům Rally Bohemia Legend se na rychlostních zkouškách neměří časy, takže mají o to více prostoru pro divácky atraktivní styl jízdy a předvedení své techniky divákům,“ vysvětlil Aleš Holakovský, tiskový mluvčí rally.

NOVÁ SOUTĚŽ ECO ENERGY

Velkou premiérou bude letos Eco Energy Rally Bohemia. Soutěž bude součástí světového poháru FIA Electric and New Energies Championship. Tento šampionát v jízdě pravidelnosti v současnosti představuje nejvyšší formu soutěžení s převážně elektrickými automobily mimo uzavřené okruhy na světě.

Nejde o závody na rychlost, ale na plynulost a přesnost jízdy, a jsou používány automobily homologované pro běžný silniční provoz bez speciálních úprav. Centrum po celý víkend bude v atraktivním prostředí zámku Sychrov. 

NOVINKY NA TRATI CELÉHO ZÁVODU

Servisní zóna Rally Bohemia, Rally Bohemia Historic i Legend se letos přesouvá na letiště v Hoškovicích u Mnichova Hradiště, díky čemuž se zkrátí přejezdová vzdálenost ze servisu na rychlostní zkoušky na Hodkovicku a Železnobrodsku.

Pro Rally Bohemia je typická každoroční částečná obměna tratí rychlostních zkoušek. „Pro letošek však organizátoři připravili ještě větší změny než obvykle, takže již nyní můžeme prozradit, že ani jedna rychlostní zkouška se nepojede ve stejné podobě jako v loňském roce,“ uvedl Holakovský.

Změna lokality se nevyhnula ani testovací RZ shakedownu, který se nově pojede přes obec Březina v těsné blízkosti servisní zóny.

Shakedown se pojede v pátek odpoledne. Poprvé se představí závodní speciály jak soudobého startovního pole MČR, tak historického MČR HA. Večer následuje program v Mladé Boleslavi s autogramiádou špičkových závodníků v nákupním centru Bondy. Od muzea pak ve 20 hodin odstartuje Rally Bohemia Historic a Eco Energy Rally Bohemia.

V sobotu dopoledne proběhnou před Muzeem Škoda Auto slavnostní starty Rally Bohemia Legend a 45. Rally Bohemia, MČR v rally. Přímo na start bude navazovat nová okruhová RZ Bondy, která se pojede na tři okruhy. Ve stejný čas se na trať vydají i účastníci Eco Energy Rally Bohemia, ti ovšem vyrazí přímo ze Sychrova.

Cíl známé soutěže bude tradičně v neděli odpoledne na mladoboleslavském Staroměstském náměstí. Jednotlivé části Rally Bohemia zde na sebe plynule navazují.