Například ve Bzí, kde se uskuteční závod pod názvem Bzovský sjezd již tuto sobotu. „Pokud dobře vzpomínám, dělám již osmý ročník. Závodící se mohou těšit na stejnou trať jako v předchozích ročnících,“ uvedl Jan Jelínek, pořadatel Bzovského sjezdu.

Organizátoři navíc nabízí účast i těm, kdo saně nevlastní. „Poprvé budeme mít i půjčovnu saní, takže kdo je nemá, nemusí zoufat,“ doplnil Jelínek. A zve na závody plné legrace, ale i adrenalinu, protože kopec, na kterém se závody konají, dokáže překvapit i zkušené jezdce.

Bzovský sjezd se koná v sobotu 29. ledna, když od třinácti hodin začíná prezentace, o hodinu později se z kopce u zdejšího statku spustí první soutěžící.

Ale větší akcí jsou Lety na saních, které se již tradičně odehrávají v Plavech. Pokud vyjde počasí, uvidí Plavy Lety na saních již po sedmnácté. „I my jsme Lety pojali tradičně. Soutěžící se hlásí, teď záleží jen na podmínkách,“ narazil Martin Makovec, starosta TJ Sokol Plavy, třeba na ročník 2009, kdy se Lety kvůli nedostatku sněhu vůbec nekonaly.

I tady se jedná o práci party nadšenců. „Všechno je to dobrovolné. Největším problémem je připravit trať, mnohdy jsme rádi, že se tahle atrakce vůbec připraví,“ popsal Makovec.

Lety na saních jsou plánovány na sobotu 5. února, pokud se ale změní podmínky k horšímu, počítají organizátoři i s termínem o čtrnáct dní vzdálenějším.

Pokud bude sníh, recesistický závod, podobný třeba neckyádám, startuje o půl druhé po obědě.

Na Lety by měli zároveň návštěvníci cestovat spíše autobusy a vlaky, linky přes Plavy budou v době konání Letů posíleny.