„Chodci jsou bohužel dost laxní. Většina z nich má snahu se nám vyhýbat, nebo se vymlouvají, proč se nemohou zastavit a vyzkoušet si první pomoc,“ sděluje nám Dagmar Sochorová z jablonecké policie hned po našem příjezdu.

A skutečně, figurantka leží na zemi osamocená a chodník po levé straně ve směru na Liberec najednou zeje prázdnotou. A když už jde někdo kolem, kouká jinam a při oslovení nemá čas.

„Nezlobte se, ale já opravdu nemůžu,“ říká mladá žena, otočí se a zrychlí krok, jako při oslovení pouličním prodejcem. Jenže v tomhle případě chvilkové zastavení není ztrátou času, naopak může být cennou zkušeností, protože příště může vedle silnice ležet člověk, který bude zraněný doopravdy.

Po chvíli sami žasneme, jak velký problém může být někoho zastavit. Dva z policistů zanedlouho zacházejí za auto, v domnění, že by mohli kolemjdoucí odrazovat, ale po pár minutách je patrné, že v uniformách problém není, protože situace se nelepší.

Zastaví se jen málokdo, jako starší pán, který k nám přechází z druhé strany silnice a jako zatím jediný vůbec neprotestuje. A krátkým testem znalostí prochází s jen malým minusem.

„Věděl bych, co dělat,“ říká nám a vzpomíná, že s podobnými situacemi už se setkal i v reálu. „Šlo o úrazy například na škole nebo ve Woku, a bylo to třeba i tepenné krvácení,“ upřesňuje.

Tu a tam se zastaví ještě někdo, ale vesměs nerad. „Mrzí mě, že se nám lidé takhle vyhýbají,“ komentuje dění ředitelka jabloneckého Českého červeného kříže Kateřina Havlová.

„Ve spolupráci s policií se při těchto akcích snažíme vytvářet reálné situace, které mohou nastat kdykoliv a kdekoliv, a o to je přístup lidí smutnější,“ dodává Havlová.

Protože povětšinu času je kolem nás liduprázdno, máme čas si povídat, a jak ředitelka jabloneckého Českého červeného kříže, tak preventistka jablonecké policie Dagmar Sochorová se shodují, že v minulých dvou případech, kdy si pomoc zraněnému zkoušeli řidiči, to bylo úplně o něčem jiném.

„Skutečně to byl jiný přístup. Stávalo se, že ze zastaveného auta vystoupili všichni a byli aktivní,“ říká Dagmar Sochorová.

Je sice faktem, že před dvěma měsíci na Smržovce a minulý měsíc v Železném Brodě, to bylo trochu jiné a řada řidičů si první pomoc vyzkoušela už proto, že byla zastavena policejní hlídkou. Jenže i řidiči krátký test první pomoci podstupovali naprosto dobrovolně. A protože u obou předchozích akcí jsme také byli, víme, že přístup to byl skutečně úplně jiný.

Když bude přát počasí, uskuteční se další obdobná akce i v říjnu a počítá se s nimi i pro příští rok.