Jablonecká kina Radnice a Junior evidují zhruba poloviční návštěvnost oproti loňskému roku. „Jedná se o souhrn tří faktorů: celkově malý výběr nových titulů kvůli odložení premiér, obava z nákazy koronavirem a ještě neochota sedět v kině v roušce,“ vysvětlila propad návštěvnosti mluvčí kin Petra Handlířová.

Nově zde museli přistoupit k týdennímu programování, jelikož čtrnáctidenní cykly se ukázaly v aktuální situaci málo pružné. „Termíny premiér se leckdy mění i v řádu dní před původně ohlášeným datem a už se nám stalo, že jsme těsně před tiskem programu museli udělat změnu. Distribuční firmy reagují na situaci v Americe a posouvají termíny podle aktuálního vývoje,“ osvětlila Handlířová.

Právě nové programování umožňuje kinům na tyto problémy brát zřetel a zohlednit návštěvnost jednotlivých titulů. Aktuálně se divácké pozornosti těší snímek Havel a 20. srpna by měla proběhnout už několikrát odložená premiéra filmu Šarlatán. Na své si přijdou i rodiny s dětmi díky animovanému filmu Scoob! a tuto sobotu se zatřpytí plátno díky pohádce Trollové: Světové turné.

Také v libereckém multikině CineStar s nadějí vyhlížejí novinky. Minulou neděli zde proběhla předpremiéra filmu Trollové: Světové turné, kterou doprovázel doprovodný program v podobě malování na obličej, dílniček či bohaté tomboly. „Neděle je význačná největším podílem rodičů s dětmi. Proto jsme tuto akci zaměřili právě na tento den, abychom umožnili zapojení do programu co nejširšímu počtu dětí,“ podotkl generální manažer pobočky Jaroslav Vrabec.

Jablonecká kina diváci podpořili v rámci projektu Kino doma a koupí tzv. donátorských vstupenek. Jedná o balíčky v různé peněžní hodnotě obsahující dárkové předměty a volné vstupenky. „Objevili se i tací, kteří si balíček zakoupili a rovnou napsali, že dárky nechtějí, že nás chtějí touto cestou podpořit. Jsme opravdu vděční za takové fanoušky,“ netajila radost Petra Handlířová.

S mizivou návštěvností se potýkali i v tanvaldském kině Jas. Výjimku představovaly premiéry českých filmů 3Bobule a Havel, zatímco dětská představení úplně propadla. „Čekáme na lepší situaci a na novinky, zejména české a americké,“ nastínil vedoucí Kulturní kanceláře Městského úřadu v Tanvaldu Petr Hampl. S obdobnou situací se setkali i v Hejnicích. „Současná nabídka filmů je žalostná. Ale pro letní kino vybíráme většinou české filmy a komedie, které měly úspěch v kamenném kině, takže tam se krize neprojevila,“ řekl z Kina Hejnice Zdeněk Polívka.

Počasí nepřeje

Velké naděje v posílení návštěvnosti vkládali v Jablonci do místního letního kina, které se těší značné popularitě. Tomu zatím není nakloněno počasí, první otvírací víkend propršelo, ale i tak si pár diváků užilo filmové promítání pod noční oblohou. „Je znát, že lidé se cítí lépe ve venkovním prostředí, dají si dobré jídlo a návštěvu kina berou jako společenskou událost,“ dodala Handlířová s tím, že do areálu mohou návštěvníci i se čtyřnohými mazlíčky a často chodí celé rodiny i s dětmi v kočárku.

Uprostřed sezony je i letní kino v Lidových sadech v Liberci. Návštěvníci si mohou užít snímky z domácí a zahraniční produkce. Kapacita zahrady je přibližně 500 míst k sezení na lavičkách a letos mají i nově pohodlné polstrované židle. Promítá se za každého počasí, a pokud se rozprší, přesune se program do vnitřních prostor. „Letní kino má pro mě specifickou atmosféru letních večerů, kdy je příjemně teplo, promítají nějaký starší film a z nostalgie se na něj jdu podívat. K tomu si dám stáčené víno v pet lahvi a užívám si pohody,“ řekla Kristýna Vojtášková z Liberce.

Vliv koronaviru a počasí pocítili i v turnovském kině Sféra. „Letos nám hlavně ze začátku léta vůbec nepřálo počasí, což se paradoxně ukázalo jako ještě větší problém než virus. Spousta večerů buď propršela, nebo byla zima, která k návštěvě letního kina moc nevybízí. V druhé polovině července se situace zlepšila,“ přiblížil situaci manažer a dramaturg kina Pavel Krupař.

Během července si do biografu našlo cestu přes 2 000 diváků, což je srovnatelné například s léty 2016 či 2017. Oproti loňsku to je třetinový pokles. „Nově jsme vrátili na filmové plátno starší legendární snímky. V červenci si mohli diváci užít Samotáře nebo Postřižiny, tento měsíc se mohou těšit na Hoří, má panenko,“ dodal Krupař.

Druhý srpnový víkend bude v Turnově i letos patřit všem filmovým nadšencům. Tradiční dvounoční filmový maraton tak dá konečně zapomenout událostem předchozích měsíců a nabídne pestrý výběr nejlepších letošních filmů obohacený o filmy z let minulých.