Vyrazit o adventním víkendu s přítelem do kina, pohodlně se usadit a nasát předvánoční atmosféru sledováním vánoční pohádky či komedie patří k dlouholeté tradici Žanety Valentové z Liberce. Letos bude muset tento zvyk oželet. „Stále jsem doufala, že se situace změní a kina budou moci promítat za zpřísněných bezpečnostních opatření. Ona vlastně mohou, ale bez diváků,“ podotkla s lehkým sarkasmem.

Stejně jako řada dalších našla alternativu v podobě streamovacích služeb. „Zrovna nedávno přidal Netflix několik vánočních komedií, ale není to prostě ono. Chybí vyzdobené kino a jeho atmosféra,“ podotkla.

Jablonecká kina Radnice a Junior mají dramaturgický plán připravený, plánují podle systému PES na týdenní cykly. „Nám by pomohla i možnost promítat týden o Vánocích. I když je nabídka filmů minimální, vybíráme tituly, které se před uzavřením nestačily vyhrát. Určitě bychom otevřeli jen jeden sál a hráli bychom třikrát za den,“ podotkla mluvčí společnosti Jablonecká kina Petra Handlířová.

Krabice od bot. Ilustrační foto.
Dárky z krabice od bot udělají radost dětem a matkám v nouzi

Už teď lze mluvit o finančních ztrátách v řádech milionů korun. Navíc je slabá nabídka titulů, v aktuální situaci nikdo neinvestuje do nové výroby či dabingu.

Zavření využili v Jablonci k činnostem, které nestíhají v běžném provozu. „Místo diváků jsme do kina pustili řemeslníky, renovujeme vitríny, osvětlení, malujeme a čistíme sedačky. Vylepšujeme také naši image a chystáme pro diváky překvapení v podobě fotokoutku,“ dodala Handlířová.

Otevření kin pro veřejnost do konce letošního roku za stávající situace za reálné zatím nepovažuje Miloslav Lomič z kina Máj v Doksech. Během roku využili možnosti zapojit se různých aktivit. Na jaře se jednalo o Vaše kino, díky němuž diváci mohli své kino podpořit sledováním celé řady filmů finančně i morálně.

„Jsme součástí projektu Moje kino LIVE, prostřednictvím kterého promítáme každý den on-line ty nejhodnotnější filmy. Projekce jsou navíc zpestřeny a oživeny netradiční možností komunikace mezi diváky, která probíhá formou chatu vždy půl hodiny před projekcí a půl hodiny po,“ dodal Lomič. V dokeském kině aktuálně probíhají finančně limitované modernizace nebo opravy, na které v průběhu roku nebylo tolik času, a údržba techniky a revize.

Trenér Dan Šuška
Fitness centra v Libereckém kraji skomírají. Kdo chce, cvičí venku

Kultura Nový Bor kromě kina provozuje i divadlo, Navrátilův sál a letní kino. I zde se věnují úpravám a renovacím. „Mimo jiné připravujeme kulturní program, aktuálně natáčíme adventní koncert s hudebníky Guitar Arte Trio spolu s vynikající mezzosopranistkou Hannah Esther Munitillo. Chystáme novoroční oslavy a finišujeme s programem na Masopust, který by měl proběhnout už 12. – 13. února příštího roku,“ nastínila aktivity podotkla jednatelka novoborského kina Ilona Rejholcová.

Prohlášení vlády o možnosti promítání bez diváků přirovnal k nesmyslu Petr Hampl z tanvaldského kina Jas. „Je to byznys, distribuční společnosti a tvůrci filmů potřebují peníze ze vstupného, aby jim to pokrylo náklady na tvorbu filmu,“ dodal.

S finančními ztrátami se potýká i multikino CineStar Liberec, kde prosinec každoročně patřil k měsícům se silnou návštěvností. „S každým dnem dramaticky a neúprosně roste číslo finančních ztrát,“ řekl generální ředitel společnosti Jan Bradáč.