Agónie městského kina se zřejmě chýlí ke konci. Zastupitelé města se dohodli, že nejrozumnějším řešením bude jeho uzavření. Nejspíš se po letní přestávce již neotevře.

„Musela by se investovat nemalá částka do nevyhovujících rozvodů elektřiny, do budoucna je nevyužitelná promítací technika i audio,“ poznamenal zastupitel František Lufinka.

I bývalý starosta, dnes poslanec, Václav Horáček, je k setrvání kina ve městě pesimistický. „S návštěvností kina bojujeme již dlouhá léta. Navrhuji ho po létě nechat zavřené,“ popsal Horáček.

Podobně hovoří i další zastupitelé. „Všichni chápeme, že kino tam nebude. Musíme ale řešit, aby ve městě nezůstal další dům hrůzy,“ poznamenala Zdeňka Rákosová.

A to je to, o co běží. „Je logické kino zavřít. Ale co dál? Vždyť je tam jedinečné pódium, ale v neprodejném prostoru. Musíme hledat další využití těchto prostor,“ poznamenal Zdeněk Lhotský, předseda kulturní komise.

Rozhodování zda zavřít, či ne usnadňuje ještě další fakt. Okolní dostupná města mají kina v luxusním hávu, viz kino Jas Járy Cimrmana v Tanvaldu, jablonecké kino Radnice či zcela zrekonstruované moderní kino v Semilech.

„A takový dotační titul jako získaly Semily, již nikdy vypsán nebude,“ poznamenal Horáček.

A proto se železnobrodská radnice zeptá lidí. Ve veřejné debatě a soutěži s názvem Co s kinem se budou moci vyjádřit k dalšímu využití kina. Již při jednání zastupitelstva padly první návrhy. Obyvatelé třeba volali po kinokavárně, ta však vzhledem ke stavebnímu uspořádání sálu nebude možná. Podle dalších by se mohlo kino proměnit v sál na moderní sporty.

Provoz kina v Železném Brodě výrazně zatěžuje rozpočet města. Každý rok doplácí radnice na jeho provoz statisíce korun. Proto chce železnobrodská radnice vyhlásit veřejnou soutěž pod názvem Co s kinem?

V roce 2010 navštívilo zdejší kino 1 335 diváků, počet promítaných filmů se pohyboval kolem tří za měsíc.

Čísla jsou opravdu děsivá. V roce 2009 činily náklady na jeho provoz bezmála pět set tisíc korun, když tržby se jen lehce přehouply přes sto tisíc korun.
V poslední době kino promítá třeba jen tři filmy měsíčně, které zhlédne na sto diváků.

Proto železnobrodská radnice vypsala anketu. Její znění a leták na vyplnění najdou zájemci na webu města.