Přerod Městského kina v Kulturní centrum Kino Železný Brod se povedl. První den činnosti přitáhl desítky nejen místních obyvatel.

V pátek večer začala nová etapa života kinosálu v Železném Brodě promítáním černé francouzská komedie Louise - Michel, následovaném koncertem unikátního hudebního sdružení 2CV Band a vystoupením DJ Mardoši, kterého znají mladí posluchači jako člena skupiny Tatabojs. „Moc se mi to tady líbí, je to takové uvolněné, příjemné. Kdybych bydlel v Brodě, určitě bych sem chodil,“ vzkázal Mardoša nejen fanouškům.
Zahájení provozu nově otevřeného kina provázela uvolněná atmosféra. David Pešek, vedoucí KC a muž, který stojí za samotným projektem, přivítal přítomné a upozornil na bohatý program, který centrum nabídne.

Okomentoval i vzhled kinosálu. „Říkám tomu sametová rekonstrukce. Vlastně všechno dělala moje rodina. Křesla a gauče jsme v posledních dnech potáhli nový čalouněním. Týden před otevřením jsem skoro nespal,“ vyprávěl Pešek.

„Sedli jsme si do gauče, byla to pohoda,“ pochvaloval si Tomáš z Železného Brodu.

Ostatně, program úvodního večera si nenechaly utéct jak desítky místních obyvatel, tak lidé z vedení města. „Jsme rádi, že kono v Brodě zůstává. Teď jen aby chodili lidé,“ popřál André Jakubička, starosta Železného Brodu.
Pro návštěvníky bylo připraveno občerstvení.

Nejistá sezóna

Na samém sklonku loňského jara a nastupujícíhé léta vypadal osud železnobrodského kina značně nejistě. Na představení chodily jen desítky diváků, často se pro nezájem ani nepromítalo.

V květnu se zdálo, že agónie zastaralého kinosálu skončí. Shodovali se na tom všichni zastupitelé. Zastaralá technika nedovolovala promítání ve vysoké kvalitě, vypadávala elektřina. Navíc v okolních městech vyrostla nová moderní kina, viz Semily, Tanvald i Jablonec.
Město tedy vypsalo veřejnou soutěž a anketu s názvem Co s kinem. Anketa přinesla předpokládané výsledky: obyvatelé nechtěli kino uzavřít.

Projekt za pár korun

Na radnici dorazily v podstatě dva totožné návrhy. Kino se mělo přestavět na kulturní centrum. Soutěž vyhrál ucelenější a detailněji připravený návrh Davida Peška, který se tímto defakto stal vedoucím nově vznikajícího Kulturního centra Kino Železný Brod.
David Pešek s dobrovolníky a za podpory radnice rozjel akci přerodu nejen kinosálu ale i foyer.

Z kinosálu bylo odstraněno předních šest řad sedadel. Co s volným prostorem? David Pešek se rozhodl jít proti současnému trendu módní hitovosti. Požádal obyvatele města, zda by do kina nepřinesli nepoužívané gauče či křesla. Ve spodní polovině kinosálu položili koberec a na něj přišel sedací nábytek.

Sál se vymaloval, zakoupil se zánovní dataprojektor, ve foyer kina vznikla minikavárnička, která nabídne hodinu před představením posezení s čajem či kávou.

Nyní má Kulturní centrum Kino Železný Brod rok na to, aby přesvědčilo o své životaschopnosti.