Dlouhé světlé kalhoty nejlépe zastrčené do ponožek, používání repelentů nebo co nejméně usedat do vysoké trávy. Taková opatření doporučuje Krajská hygienická stanice před strašákem zvané klíště.
Přestože v Libereckém kraji nemají klíšťata ohniskové oblasti, objevují se stále nákazy borreliozou nebo klíšťovou encefalitidou. „V loňském roce se borreliozou v Libereckém kraji nakazilo dvě stě padesát šest lidí, z toho jich bylo pouze devatenáct z Jablonce,“ uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová s tím, že nejvíce nakažených borreliozou bylo na Českolipsku. V Jablonci letos zatím nikdo.

Další nemoc, kterou se může člověka klíště nakazit, je klíšťová encefalitida. Tou se vloni nakazili čtyři Jablonečané. „V Libereckém kraji jsme v roce 2007 zaznamenali devatenáct případů nákazy encefalitidou,“ upřesnila Zuzana Balašová. Ta také zmínila, že případů onemocnění borreliozou je tak vysoký, protože proti němu není očkování, kdežto proti encefalitidě je.

Kvůli mírným zimám již není prevence proti klíšťatům pouze sezonní záležitostí. „Prodlužuje se období, kdy jsou klíšťata aktivní,“ doplnila Balašová.
Očkování proti encefalitidě provádí Zdravotní ústav, nebo vakcinu lze objednat přes praktického lékaře. Vakcina se skládá ze tří dávek. První dvě je nutné aplikovat po čtrnácti dnech, třetí po pěti měsících. Jedna dávka vakciny stojí okolo 500 korun. Vakcina člověka ochrání na tři roky.

OTÁZKA DNE: Myslíte si, že je vaše okolí nebezpečné kvůli klíšťatům?

Lucie Halamová, 31 let, Železný Brod, mateřská dovolená
Myslím si, že ne. Já jsem klíště, alespoň co si pamatuji, nikdy neměla. Ani syn, ani manžel, ani nikdo z rodiny. Když jdu do lesa, tak se nijak nechráním, nemyslím na to.

Zuzana R., 27 let, Jablonec n. N., mateřská dovolená
Ne. Klíšťata byla, jsou a budou. Poslední roky je tady velmi nízké procento výskytu klíšťové encefalitidy. Chodíme do lesa, nemocí se neobáváme.
Filip Novák,

37 let, Hraničná, fotograf
To je trochu jako s chřipkou. Buď se něco chytne nebo nechytne. Člověk může podniknout nějaké kroky, nechat se třeba očkovat, aby to omezil, ale nemůže tomu úplně zabránit.

Miloš Kyloušek, 63 let, Jablonec n. N., důchodce
Asi ano. Pobyt v přírodě kvůli tomu omezuji, do lesa se bojím chodit. Uvažuji i o očkování, ale to stojí moc peněz. Klíšťata jsem měl, ale zatím bez následků.