Neprůhledná mlha halí v těchto dnech s inverzním počasím rekonstrukce Kittelova domu na Krásné, které se pomalu blíží k zimní přestávce. „Práce chceme ukončit ke konci příštího týdne, musí samozřejmě proběhnout i zazimování stavby,“ uvedl Luboš Kundera za firmu provádějící rekonstrukce. V tomto týdnu se stále pracovalo na obvodových stěnách, usazovaly se dřevěné trámy, poslední pod okny v patře.
Zároveň pokračují obě tříleté veřejné sbírky na obnovu areálu. První z nich pořádá obec Pěnčín přímo na Kittelův dům, druhá na obnovu areálu se rozeběhla v Jablonci na Dýňobraní s tím, že obě jsou propojené. Zájemci první dary vložili do kasiček právě na slavnostech. „Přímo při slavnostech se již kasička slušně plnila,“ uvedl Jan Vokurka, organizátor sbírky v Jablonci a výrobce Kitl Šláftruňku.
První otevření a počítání sbírky je plánováno pod dozorem zástupců Městského úřadu Jablonec na konec roku, ovšem sbírka poběží dále. Organizátoři využijí k vybírání i kulturní akce. „Počítáme s tím, že nějaké prostředky vybereme na vánočních trzích, čeká nás například i tradiční pouť na Krásné, pořádaná v květnu. Prostředky ze sbírky se budou průběžně vybírat a používat na rekonstrukce,“ řekl Vokurka.
Finální rozhodnutí na konkrétních pracech, které se za vybrané peníze realizují poté přejdou na obec Pěnčín, církev a památkáře. „Obec ani fara nemají dostatek peněz, používají se dotace, my chceme být další alternativou. Samozřejmě víme, že vybrané prostředky ve sbírce nebudou rozhodující položkou, ale chceme probudit myšlenku o tom, že Kittelovsko patří lidem,“ dodal Vokurka.
Spolupráci a ochotu pořadatelů jablonecké sbírky si pochvaluje i starosta Pěnčína Richard Hübel. „Vím, že dost intenzivně vybírají. Obec se nyní chystá oslovit i podnikatele o příspěvky,“ uvedl Hübel.
Peníze mohou zájemci na sbírku obce posílat na účet číslo 6015-963242379/0800, využijí i pokladnu na druhou sbírku, která se zřejmě příští týden opět objeví v Domě vína. V současné době ji zabezpečují.