Malé pacienty v jablonecké nemocnice přijeli navštívit doktor Traktor a sestra Svíčková, kteří jsou členy týmu Zdravotních klaunů.
Zdravotní klaun zavítal do jablonecké nemocnice včera okolo druhé hodiny odpoledne úplně poprvé. „Určitě se chceme do Jablonce vrátit,“ prozradila Lucie Kopecká, působící ve společnosti Promedica Praha Group, která Zdravotní klauny finančně podporuje.
„Zdravotní klauni navštěvují sedmnáct velkých nemocnic pravidelně. Třeba i dvakrát týdně. Tento trend chceme zavést i do menších nemocnic, protože dětský úsměv je k nezaplacení,“ dodala Lucie Kopecká.
A měla pravdu. Doktor Traktor společně se sestrou Svíčkovou přišli udělat vizitu k deseti dětem, které už na ně netrpělivě čekaly v nemocniční herně. Svým vystoupením zaujali především nejmenší.
Nejprve neobvyklí a veselí doktoři děti oprášili a vydezinfikovali bublifukem. Nechybělo ani pár tajemných kouzel nebo transplantace červeného nosu. Na závěr se klaunští doktoři rozloučili písničkou.
„Vystoupení se mi moc líbilo, byla bych ráda, kdyby klauni za námi přišli častěji,“ řekla malá pacientka Eliška Posledníková. Děti, které nemohly opustit své lůžko, nepřišly zkrátka. Klauni je navštívili přímo u jejich lůžka.
Tam bylo teprve vidět, jak dětský úsměv umí zahřát na srdci. Malou holčičku chytání neviditelných balonků pobavilo natolik, že se ke hře přidala i její babička a maminka.
V neziskové organizaci Zdravotní klaun pracuje jedenadvacet profesionálních zdravotních klaunů, kteří ročně potěší a rozveselí více než dvacet tisíc dlouhodobě nemocných dětí.
Každý kraj má své klauny, kteří pediatrická oddělení navštěvují. Hlavním posláním zdravotních klaunů je podporovat psychiku dětí, a tím pomáhat k vylepšení jejich celkového zdravotního stavu. V převleku Doktora Traktora účinkoval Honza Hrubec a sestru Svíčkovou ztvárnila Mirka Vydrová, kteří svoji práci milují, tak jako úsměvy dětí.