Jedno opomenutí a tragédie je na světě. Amazoňan Kuba využil na konci srpna situace a vyrazil na svobodu. Dvanáctiletý školák Jirka Hoření se bezradně rozplakal. Papoušky chová už dva a půl roku a Kuba byl ze všech nejmilejší.

„Už jsem nedoufal, že se shledáme. Amazoňan je schopný uletět až dvacet kilometrů denně,“ svěřil se Jirka. Doklady od ztraceného papouška už také zaslali na Krajskou veterinární stanici. Zeleného opeřence zahlédli ve Smržovce, ale lapit se nenechal.

Tentokrát má příběh ale happy end. „Jeden a půl letý synek celé odpoledne na zahradě vykřikoval: Pipinka, pipinka. Pak jsme si všimli, že na nejvyšším smrku nesedí „pipinka“ ale papoušek,“ popsal Martin Pertlíček z Albrechtic. Začali vábit opeřence i mlaskáním. Stále se snášel níž a níž.

„Pak jsem mu nastavil ruku, ale trochu jsem se jeho zobáku bál,“ dodal zachránce Kuby. Podle něj už byla ptákovi zima, měl hlad a zřejmě znovu zatoužil po lidech, proto se choval tak krotce.

S polapeným papouškem začali Pertlíčkovi přemýšlet, co s ním. Nejprve kontaktovali místní Obecní úřad, kde je odkázali na lučanský útulek pro opuštěná zvířata. "Kdyby nikomu nepatřil, nebo by se majitel nenašel rádi bychom si ho bývali nechali," poznamenal Pertlíček. Zvířata mají rádi. Do nedávna měli psa a jen co chlapec povyroste, určitě si pořídí nového.

Cesta Kuby k původnímu majiteli nebyla jednoduchá, ale podařilo se. V lučanském útulku Kubu poznali. "Nebyla jsem si úplně jistá, že je to sousedovic. Když jedou pryč, tak jsem Kubu několikrát hlídala," vysvětlila Dagmar Kubištová z útulku Dášenka. "Ten křik v pět ráno se nedá zapomenout," dodala s úsměvem.

Dvanáctiletému školákovi opět svitla naděje. Svého Kubu hned poznal a amazoňan oranžovokřídlí svého mladého majitele také. "Jen nevím, čím se chudák živil," zapřemýšlela Kubištová. Nabízí se, že kůra, žaludy a ovoce byly hlavním sortimentem v jidelníčku na svobodě. "Na misku s ořechy se ale vrhnul jako divý," konstatovala Kubištová.