Sedmáci, osmáci, šesťáci. Kmitají mezi prázdnými regály. Poslední a nejtěžší část stěhování občanské vybavenosti do jediného objektu. 19 tisíc knih, jediná knihovnice. „Nevím, jak by se tohle stěhování mohlo udát bez pomoci úřadu a školy. Vždyť jen chlapi z technických služeb se otočili s plně naloženým nákladním vozem asi desetkrát. A pak vše nanosili do nových prostor,“ přiblížila jediná zaměstnankyně Městské knihovny Rychnov u Jablonce nad Nisou, a tedy i její ředitelka Štěpánka Veberová.

Děti se při ukládání knížek opravdu snaží. Některé i proto, že chtějí mít knihovnu opět kompletní. „Moc se těším, až to bude hotové, do knihovny chodím ráda. Řazení knih je pro mne zábava,“ přiblížila žákyně sedmé třídy Tereza Davidová.,

Její spolužák Vašek má rád historii a dějepis. Při rovnání prvního regálu s beletrií dle jmen autorů má hlavní slovo. „Jedeme od áčka a jde nám to,“ poznamenal mezi plnícími se regály a stohy knih.

Přestěhovat knihovnu by se bez žáků zdejší školy prodražilo. Desítky regálů a polic se musí zaplnit knihami nejen podle abecedního pořadí autorů, ale i žánrů jako detektivky, beletrie, romány, odborná literatura. „Knihovna a škola jsou velmi provázané již dlouhá léta. Ve staré budově jsme společně se školou pořádali autorská čtení a besedy s autory. V tom chceme pokračovat i dále,“ popsala Veberová.

Učitelé zdejší základní školy sem chodí i pro seznamy knih k povinné četbě. „Přišlo nám logické pomoci se stěhováním. Vždy vybereme děti podle tříd a předmětů. Takže půlená hodina češtiny nebo dvě hodiny tělesné výchovy, to je to, kdy děti mohou zažít něco jiného,“ pousmála se učitelka českého jazyka na ZŠ Rychnov Martina Dvořáková.

Nová knihovna nabídne malým i velkým čtenářům spoustu zajímavých zákoutí. Nejmenš si mohou pohrát na velkorysém prostoru uprostřed, v koutcích pak další návštěvníci najdou studovnu nebo místo pro občerstvení. Až knihovnu otevřou, dají si tady zájemci i kávu.

Výstavba nové knihovny v Turnově se zřejmě výrazně prodraží.
Turnovská knihovna se opravdu začne stavět, město vybralo dodavatele

Od roku 2015 napumpovalo město do objektu někdejší společnosti Tilia 122 milionů korun. Nejprve vykoupilo objekt od firmy přes 8 milionů korun. Průzkum a předprojektová příprava vyšly na dalších více než 7 milionů korun. Samotná stavba pak stála skoro 107 milionů korun. Kolem 82 milionů kryje město ze svého a z výhodných úvěrů, 39 milionů přišlo od Státního fondu podpory investic.

Stavba stála více než 100 milionů korun proto, že se musely skladové prostory přestavět na veřejné. Po celé budově přibyly například desítky sociálních zařízení. „Určitou zajímavostí je, že na splachování toalet bude budova využívat dešťovou vodu,“ popsal starosta Rychnova u Jablonce nad Nisou Tomáš Levinský.

Přední strana objektu dostala stejný ráz, jaký měla v době svého vzniku. Do budovy dnes ale vedou dva vchody. Hlavní slouží pro celou budovu, vedlejší přednostně pro zdravotní středisko, aby do dalších prostor nemuseli vcházet pacienti například s respiračními chorobami. Tomu jsou uzpůsobena i parkoviště. Jedno před hlavním vchodem, druhé u vchodu k lékařům.

Své místo ve velkorysé budově našel místní pediatr, zubař, obvodní lékař, lékárna, městská policie, úřad, knihovna, část ZUŠ a podatelna. „Ještě se přestěhuje praktický lékař a už bude vše pod jednou střechou,“ doplnil starosta města.