Jablonecký Movember vyvrcholil poslední listopadovou sobotou v jabloneckém Klubu Na Rampě. Sešly se tu desítky příznivců tohoto mezinárodního hnutí. O půlnoci byli skoro všichni zase holobrádci.

Vyhlášení těch nejlepších „kníračů" tentokrát nepředcházel doprovod jabloneckých kapel, jako tomu bylo v loňském roce. Letošní ročník se nesl ve znamení tradiční Horečky sobotní noci, která pod taktovkou Petra Vobořila probíhá v Klubu Na Rampě již řadu let.

Zatím co v pozadí burácí AC/DC, v celém klubu se to začíná plnit muži, kteří pod nosem hrdě nosí svou chloubu. Jeden měsíc. Doba, po kterou si muži po celém světě nechávají růst knírek a musí oželet bradky, vousy i nepatrné strniště. Zbytek tváře totiž musí zůstat zcela holý. Někteří jdou ve stopách Alberta Einsteina, jiní připomínají Freddieho Mercuryho. Stejně jako osobnostem, někomu „chlupatá housenka" pod nosem sluší více někomu méně.

A jaké je prožít Movember na vlastní kůži? Samozřejmě to dá práci a musíte se celý měsíc o svou chloubu starat. Ještě horší je to pak pro zástupkyně něžného pohlaví, které se mohou snažit sebevíc, ale pod nosem jim nic nevyraší. Na druhou stranu, pokud je žena dostatečně kreativní, může se stát jednou ze tří Mo Sistas žen zapojených do hnutí Movember.

Já jsem letos vsadila na černý drát omotaný plyšem, který mi vykouzlil na tváři knír, jaký by mi mohl závidět i Salvador Dalí a vynesl mě na třetí místo. Výhodou pak je, že mi příprava netrvala třicet dnů, ale pouze pár minut.

Krátce před půlnocí, po vyhlášení tří nejlepších dámských i pánských knírů přišlo na řadu, stejně jako na začátku měsíce, holení. Někteří Mo Bros se již nemohli dočkat, až je kadeřnice oholí. Martin, který obhajoval loňskou druhou příčku, tentokrát skončil na třetím místě. Prozradil nám, že jeho umístění bylo spíše o štěstí, a že na pěstování kníru nemá žádný speciální trik.

„Když je knír pěstěný a dobře upravený, myslím, že zaslouží ocenění," dodal s úsměvem. Na rozdíl od většiny pánů se ihned do holení nevrhl. „Movember končí až na konci měsíce, tak to ještě pár dní vydržím," uzavřel letos bronzový Martin.

Autor: Denisa Albaniová, Petr Zbranek