V podstatě stejným poměrem hlasů naopak nebyly přijaty body o střetu zájmů primátora a jeho odvolání. Tím se rozpadla i dosud vládnoucí koalice, kterou zřejmě opustí i zastupitelé Pirátů. „Podle hlasování je jasné, jaká koalice se tu připravuje. Ještě po volbách si nemohli přijít zastupitelé za ANO 2011 a ODS na jméno, za devět měsíců se domluvili,“ pousmál se odvolaný Štěpán Matek. I s Petrem Klápštěm ihned po odvolání přesedli z předsednického stolu mezi řadové zastupitele.

Kamera. Ilustrační foto.
Město Jablonec nad Nisou osleplo. Kamery vypnul sám primátor Milan Kroupa

Pozici Petra Klápště kritizoval zvláště šéf klubu ODS Miloš Vele. Poukázal na to, že agenda uvolněného radního, která vznikla v loňském roce, spolkne až 14 milionů korun. S tím Petr Klápště nesouhlasil a sdělil, že převážnou část prostředků sehnal z dotací Evropské unie. Práci Štěpána Matka naopak tvrdě kritizoval sám primátor. „Považoval jsem ho za nejslabší článek vedení města, odváděl tristní práci,“ vysvětlil Milan Kroupa.

Sám primátor ještě před jednáním stáhl sporné body programu a to Dohoda o narovnání se společností Grepa a Záměr zřízení metropolitní sítě Jablonec nad Nisou.Právě tyto tři body byly trnem v oku již bývalým koaličním partnerům ANO 2011. Jejich zástupci kritizovali primátora Milana Kroupu ze střetu zájmů, když sám působí jako jednatel společnosti Grepa Networks.

Náměstek primátora Štěpán Matek si prohlédl městský byt, který byl zrekonstruován pro rodinu s handicapovaným členem.
Opravy bytů pokračují. Jablonecký magistrát jich nechal opravit už jedenáct

Podle Pirátů a sdružení Společně pro Jablonec šlo při odvolání obou politiků právě kvůli tomu, že se snažili celou kauzu rozmotat a požadovali po společnosti Grepa dokumenty o provozu kamerového systému a mapy vedení optických vláken. Rozpory v koalici gradovaly v tomto týdnu dokonce vypnutím městského kamerového systému, když se tím pochlubil sám primátor.
Střet zájmů primátora přiznávají i zastupitelé ODS a Starostů. „Budeme konstruktivně o problému jednat. Jednou z možností je i to, že pan Kroupa nebude primátorem,“ doplnil Miloš Vele.

KAUZA GREPA

Celá kauza kolem Grepa Networks odstartovala už v roce 2010. Tehdy získala jablonecká společnost Telmo zakázku na zřízení a provoz městského kamerového dohlížecího systému. Pro Telmo poskytovala jako subdodavatel datových spojů a dalších služeb Kroupova společnost Grepa. Do konce roku 2015 byly služby předplaceny společností Telmo. Od roku 2016 do konce roku 2018 však podle dokumentů, které již byly předloženy zastupitelům, město Jablonec za služby neplatilo. A proč by, žádné smlouvy neexistovaly. Podle objednávky město po společnosti Grepa požadovalo, aby snesla antény z věže radnice, kde začínala rekonstrukce a přepojila kamerový systém na svou síť. Nevznikla ale žádná řádná smlouva.

Ilustrační foto
Jízdenky na vlaky a autobusy na Jablonecku od listopadu podraží

Tehdejší primátor Jablonce Petr Beitl o problému samozřejmě věděl. Podle jeho slov magistrát se společností několikrát o nápravě stavu jednal, vždy však neúspěšně. „Je pravda, že město dlužilo a stále dluží za uvedenou službu. Otázkou zůstává, jakou cenu má zaplatit,“ popsal. V čele představenstva společnosti Telmo nyní stojí bývalý náměstek primátora a současný šéf zastupitelského klubu ODS Miloš Vele.