Hrubá stavba, přesněji stavebnice, má být postavena už v neděli. „Pokud vše půjde dobře, tedy nebude moc foukat nebo pršet, stihneme to. V pátek nám má dorazit těžký jeřáb, který bude skládat díly dohromady. Věříme, že si vše pěkně sedne,“ poznamenal zástupce stavbyvedoucího Jordán Jarolím z firmy Suntel Czech, která výstavbu nové rozhledny provádí.

Netypickou stavbu chce obec slavnostně otevřít v polovině listopadu. „Součástí areálu rozhledny bude i altán s lavičkami, takže tady budou mít turisté základní zázemí na odpočinek a občerstvení. Samozřejmě ho využijeme i při otevření rozhledny,“ přiblížil starosta obce Koberovy Pavel Pospíšil.

Cesta k rozhledně přitom byla dlouhá a trnitá. Zmíněná rozhledna se stala nejprve v roce 2015 součástí plánovaného přeshraničního projektu Česko-polské hřebenovky. Před lety skončil, aniž by se začalo s jeho uskutečněním. V Jizerských horách a Krkonoších mělo podle něj vyrůst 22 nových rozhleden. Jak název projektu napovídá, půlka v Česku, druhá půlka v Polsku.

Obcím alespoň zbyly projekty na výstavby vyhlídek. Dvě se v roce 2020 roce podařilo postavit v Tanvaldu a Albrechticích. Další přibude právě na Hamštejně nad obcí Koberovy.

Tak by měla vypadat zástavba v projektu Byty Jablonec.
Přes 200 nových bytů pro Jablonec. Nejdražší vyjde na 17 milionů korun

Rozhledna podle zástupců obce přitáhne turisty, bude totiž stát na červené turistické cestě, na Zlaté stezce Českým rájem. Dá se po ní jít z Kozákova přes Vzdychánek, Hamštejnský břbet dolů na Malou Skálu a dále na Frýdštejn.

Omezení tu ale přece jen je, rozhledna bude přístupná jen pro pěší. „Není to tak, že by přijel autobus, vyskákali by lidé, vylezli na rozhlednu, slezli a odjeli. Lidé musí dojít pěšky, není tu cesta ani pro osobní auto,“ přiblížil dnes již bývalý starosta Koberov Jindřich Kvapil, který se postaral o to, že je původní projekt dotažen do konce.

Konstrukce rozhledny bude kovová, obložená dřevem, vysoká 23 metrů. V obci už nyní přemýšlejí, jaké akce se okolo rozhledny budou dít. Členové TJ Sokol třeba vymýšlejí závod, něco jako Běh na rozhlednu.

Samotná stavba znamenala i vybudování provizorních cest. Jedna vede k budoucí rozhledně strmě po naskládaných panelech, druhá přes louku. „Tou první vozíme nahoru díly rozhledny a menší techniku. Tou druhou se sem musí dostat ten velký jeřáb,“ doplnil Jarolím.
Možná, že by nová rozhledna zůstala jen na papíře, kdyby obec neuspěla s žádostí o dotace z Národního programu podpory cestovního ruchu, kterou financuje Ministerstvo pro místní rozvoj.

Když je nápad, peníze se sehnat musí

Z pohřbeného projektu Hřebenovky byly dostaveny v minulém roce v Jizerských horách další dvě rozhledny. Jedna nad Tanvaldem, druhá v Albrechticích. Na Malém Špičáku nad Tanvaldem se tyčí rozhledna Špička ve tvaru obráceného bobu. Tvar má připomínat zaniklou část bobové a sáňkové dráhy, která v 50. letech minulého století začínala nedaleko vrcholu. Za slunečných dnů bude zářit do dálky, protože povrch plošiny je tvořen z leštěného kovu.

„Je to taková malá věcička, o které jsme věděli, že musí být výrazná. Jedni lidé nám nadávají, druzí jsou nadšení. O vyhlídce se mluví, a to je jen dobře,“ sdělil architekt Jan Mach ze studia Mjölk architekti, který vyhlídku navrhl.

Požár bývalého penzionu v Tanvaldu, pátek 15. září 2023.
V Tanvaldu hořel bývalý penzion. Při požáru se zranily čtyři osoby

Tanvaldská vyhlídka stála 3,3 milionu korun, z čehož 1,7 milionu korun tvořila dotace Ministerstva pro místní rozvoj, zbytek doplatilo město. Kolem bývalé bobové dráhy navíc v příštím roce vyroste naučná stezka, kterou navrhli také Mjölk architekti. „Je to další projekt v rámci turistického ruchu, který chceme v nejbližší době dotáhnout do konce. Když je nápad a smysluplný projekt, peníze se musí vždycky sehnat. Lidé zaparkují, na vrchol dojdou po naučné stezce s několika zastaveními a vyhlídka na ně bude čekat jako taková třešnička na dortu,“ poznamenal starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek.

Jen kousek vedle v Albrechticích vyrostla také nová rozhledna. Tradičnějšího vzhledu, i tak obec čeká, že přiláká turisty nejen v zimě na sjezdovky. Vyhlídka stála necelých 6,5 milionu korun, dotace přesáhla pět milionů korun.

Součástí Česko-polské hřebenovky byly i dva další projekty, které se podařilo realizovat také díky dotacím. Na polské straně v Piechowicích vznikla vyhlídka Zlaty Widok společně s projektem v Rokytnici nad Jizerou – pozoruhodným vyhlídkovým lesopakem na vrchu Stráž.