„Na území města je několik monitorovaných kolonií. Všeobecně se dá říci, že všechny jsou dislokovány u Nisy, zvláště v místech, kde je pro kočky příhodné prostředí, to znamená tam, kde jsou například úkryty kolem parovodu a podobně,“ upřesnila Dagmar Kubištová z útulku Dášenka z Lučan.

Útulek s městem spolupracuje několik let na odchytu a kastraci toulavých koček. „Máme s odchytem své zkušenosti. Speciálně u koček je to ale problém, musíme spolupracovat s lidmi, kteří kočky chodí pravidelně krmit. Kočky jsou navíc chytrá zvířata, takže pokud jednu chytneme, druhá náš záměr pochopí a brání se i kousáním a škrábáním,“ vysvětlila Kubištová.

Deník na problém toulavých koček upozornila Hana Zappová. „Chodím okolo lázní. V zadním traktu, směrem do parku je možné pozorovat množství koček i s koťaty. Ta padají i do koryta Nisy, sama jsem již pro záchranu volala hasiče,“ sdělila Zappová, která je ochotna pro zlepšení situace i zaplatit kastraci dvěma kočkám. „Doma mám dvanáct koček a klidně bych si ještě jednu vzala. Pozoruji, že jich je ale mnoho nemocných,“ dodala Zappová.

Podle Dagmar Kubištové se ovšem část koťat toulavých koček nemocná již rodí. „Když jsme naposledy kočky kastrovali, objevili jsme právě u lázní velké množství těl koťat v pokročilém stádiu rozkladu. Kosí je například chřipka,“ upřesnila Kubištová, která stavy toulavých koček v Jablonci nepovažuje za katastrofální. „Podle mých odhadů je jich v koloniích maximálně šedesát,“ spočítala Kubištová.

Město Jablonec v těchto dnech uvolnilo další peníze na odchyt a kastraci koček. „Ještě není znám přesný termín. Zmonitorujeme nejdříve počty koček, podle toho se odvíjí přesná částka vložená do projektu,“ uvedl Libor Jakoubek, ředitel odboru rozvoje jablonecké radnice.

Dagmar Kubištová zároveň upozornila, že toulavé kočky se po kastraci a očkování vracejí na místo odchytu. „Navíc se kastrují jen mladé a zdravé kusy, staré a nemocné se uspí. Po návratu na místo by správně kastrované kočky mezi sebe neměly vpustit nekastrované,“ popsala Kubištová dopady kastrace v koloniích toulavých koček.

Město by si na odchyt a kastraci mohlo najmout i specializovanou firmu. „Jejich služby jsou ale opravdu velmi drahé,“ doplnila Kubištová.