Diskuse nad umístěním čistírny odpadních vod (ČOV) se v Jablonci táhly několik měsíců. Čím více se blížil termín prvního poprázdninového zasedání zastupitelů, kde měli jednat o změně územního plánu, tím více hovory gradovaly. Lidé využili i možnost podat námitku v zákonném termínu. Po čtvrtku je ale jasno. Severočeská vodárenská společnost (SVS) může získat stavební povolení a začít stavět.

„Podaným námitkám bychom měli vyhovět a projednat s investorem nalezení nového místa,“ snažil se ještě v diskusi před hlasováním podat protinávrh Jindřich Berounský. Jen pět kolegů jej však skutečně v rozhodujícím verdiktu podpořilo.

„My nejsme proti potřebné čistírně, ale proti místu, kde má stát,“ vysvětluje Josef Šikola, nejen patriot Kokonína ale i člen přípravného výboru Za odtržení Kokonína od Jablonce. Výtek proti jablonecké radnici mají jeho soukmenovci více, ale odsouhlasení změny územního plánu byla podle Šikoly poslední kapka.

Referendum, které podle Šikoly připravují už na letošní podzim, vyřeší budoucnost Kokonína. Když budou samostatní, nebudou jim prý radní z Jablonce moci cokoliv diktovat.

„SVS to tam prostě nepostaví, protože my jim to nedovolíme,“ razantně dodal Josef Šikola. Je přesvědčen, že Kokonínští půjdou za ním a v referendu se k odtržení městské části přikloní většina lidí.

Přitom místo, kde by měla ČOV stát, se od původního návrhu změnilo. Mezi Severočeskou vodárenskou společností a jabloneckou radnici probíhala čilá jednání. Jak před časem uvedl místostarosta Petr Tulpa, je výsledná poloha tím nejoptimálnějším místem. Sice se nejblíže dotkne několika rodin, ale prospěšná bude pro stovky.

Po čtvrtečním rozhodnutí zastupitelů tak může investor, tedy SVS, už s konečnou platností získat od stavebního úřadu stavební povolení. Pak nic nebrání prvnímu kopnutí do země. Přípravný výbor Za odtržení Kokonína od Jablonce se svými třemi členy je podle Šikoly přesvědčen, že referendum do doby nabytí právní moci stavebního povolení stihnou a dokáží ovlivnit posunutí stavby o 400 metrů.