"Dvě kolečka a deset lopat si přece nikdo nekoupí jen tak na zahradu. Je jasné, že jde o pomoc. Prodáme je za nákupní cenu,“ míní prodavač ze Železnářství na Vrkoslavicích. Kolečko na tvrdých gumách, které je do takových podmínek nejvhodnější, účtují při větším odběru za 710 korun. Pozinkové je o stovku dražší.

Podobně se k zákazníkům staví i ve Smržovce. Tam jsou ale kolečka beznadějně vyprodána. „Snad je dovezou v úterý,“ dává naději majitel železářství Jiří Černý. Například hliníkovou lopatu s násadou tu zájemci pořídí bez koruny za dvě stovky.

„Když někdo vezme víc na povodně, na ceně se také domluvíme,“ dodal majitel.

Železářství AMAT v Jabloneckých Pasekách má na skladě deset kusů koleček, ale polovina z toho je bantamových. „Pro likvidaci škod jsou problematická. Stačí najet v bahně na hřebík a je to,“ vysvětlují jejich zápory organizátoři humanitární pomoci.

Připojily se také velké řetězce

Na aktuální situaci reagovaly i některé velké řetězce. Dvacetiprocentní slevu na sortiment potřebný k renovaci, úklidu nebo sanaci domů a bytů zasažených povodní nabízí všem minimálně do konce září liberecký Bauhaus.

Kdo se prokáže občanským průkazem s trvalým bydlištěm na Frýdlantsku zaplatí u pokladny o pětinu méně v libereckém Baumaxu za jakýkoliv nakupovaný sortiment.

V OBI Liberec neplánovaně jedna akce právě probíhá. Lidé v předstihu dostali do schránek v plánované akci slevové kupony na 10 a 15 % slevy na všechno.

„Chápeme situaci, že lidem uplavaly, mohou si o ně proto požádat na informacích, dostanou nové,“ uvedl a mluvčí OBI Ivana Šedivá. Pro povodňovou pomoc připravují od úterý výrazné slevy na vytipované nejpotřebnější zboží.

Kam nosit pomoc v Jablonci: přízemí Spolkového domu v ulici E. Floriánové: v sobotu 14. srpna od 8 do 12 hodin, příští týden bude sběrné místo otevřeno denně od 9 do 11 a od 13 do 17 hodin.

Teď chybí nářadí a peníze na techniku

„Nyní není třeba nosit vodu, hygienické potřeby a úklidové prostředky. Těch mají v současné době všude hodně. Chybí však nářadí a peníze na techniku,“ oznamuje aktuální požadavky obcí postižených povodněmi Jiří Vaníček, vedoucí oddělení krizového řízení v Jablonci.

Podle jeho slov jsou stále třeba kolečka, lopaty, hrábě, vidle, rýžová košťata a stěrky. Dost není pracovních rukavic, věder, hadrů.

„Objednali jsme další tři stovky repelentů, dnes nakupujeme holínky a ponožky, které i s další materiální pomocí povezeme do Višňové,“ říká Vaníček. Zatím město nakoupilo a odvezlo do zaplavených oblastí materiál za sto tisíc korun společně s další pomocí od Jablonečanů.

Všichni už jsou velmi vyčerpaní

Pro lidi v postižených oblastech potřebuje krajský krizový štáb také iontové nápoje, multivitaminové tablety či nealkoholické pivo.

„Balené vody je dostatek, lidem se ale nedostává vitaminů a minerálů, stavy vyčerpání přicházejí rychleji a lidé kolabují,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík. V nejhůře postižené obci Heřmanice už záchranáři vybudovali dva stany, kam se vyčerpaní lidé přicházejí zotavit.

Chybějící minerály jim záchranáři doplňují infuzemi. „Jen tam jsme ve čtvrtek ošetřili dvě desítky lidí,“ dodal Mackovík.