Stovky závodníků, sportovní výkony, ale také soutěže pro děti nebo koncert Čechomoru s Lenkou Dusilovou. To vše i mnoho dalšího nabídne další ročník závodu Ještěd Tour 2010, který se uskuteční příští víkend 13. a 14. srpna ve sportovním areálu ve Vesci.

„Vesec je jako stvořený pro pořádání velkých akcí, jakou Kolo pro život je. Bez problémů se sem vejdou všichni závodníci, jejich doprovod a diváci,“ říká pořadatel závodu Miloš Lubas.
Kolo pro život je pověstné tím, že svoji pozornost nesměřuje jenom na závody samotné, ale velký důraz klade na špičkové zázemí, organizaci a doprovodné aktivity.

„Nejde nám jen o samotný závod. Snažíme se cyklistiku propojit i s kulturou nebo pomocí pro nemocné,“ podotkl. Ještěd Tour Kooperativy bude jedenáctým závodem v řadě. Jak již sám název napovídá, trasy závodu povedou po cestách Ještědského hřebenu a Kryštofova údolí.

„Na každý závod Kola pro život se v průměru přihlásí okolo jednoho tisíce závodníků a Ještěd Tour nebude výjimkou. V areálu ve Vesci je dostatek místa i pro umístění veškeré servisního zázemí,“ pokračuje Lubas.

Bikeři a bikerky, kteří se přihlásí na Ještěd Tour, si mohou dle své výkonnosti vybrat ze tří tras, které se liší délkou, převýšením a náročností. Nejdelší trať hlavního závodu s 85 kilometry a převýšením 2300 metrů je určená zkušeným cyklistům. Druhá trasa má 50 kilometrů a její převýšení činní 1280 metrů. Podle Lubase by se právě padesátka dala nazvat zlatou střední cestou, kterou zvládnou všichni aktivní cyklisté se sportovním naturelem. Kdo toho na kole moc nenajezdí, ale přesto by chtěl zažít pocit závodu, má možnost se přihlásit na Fitness jízdu, která má přívětivých 32 kilometrů.

Výšlap na Ještěd

Startovat se bude ve Vesci. Kvůli propustnosti tratě bude celé startovní pole rozděleno do dvou vln. „První odstartuje ve dvanáct hodin, druhá pět minut po ní. Trať, která stojí za to, vytyčoval Vít Pražák, ex-náčelník liberecké Dukly a znalec místních terénů,“ řekl Lubas. Podle něj pojedou závodníci přes Jeřmanice na Rašovku, sjedou k Pilínkovu a vyšlápnou si kopec na Pláně. Celý závod se pojede i dál v oblasti Ještědského hřebene, nejtěžší částí bude ostrý výšlap pod vrchol Ještědu k parkovišti u Ještědky, kde je nejvyšší meta závodu s kótou 930 metrů nad mořem. „Kdo vyjede až sem, bude mít takřka vyhráno, neboť trať už poté bude převážně klesat až k cíli do Vesce,“ vysvětlil Lubas.

Závody Kolo pro život jezdí jak ryzí amatérští cyklisté, tak i nejlepší čeští profesionální bikeři. Na startu Ještěd Tour Kooperativy se objeví bývalý excelentní silničář Jan Hruška, který má za sebou nejnáročnější etapové závody světa jako je Tour de France, Giro d´Italia nebo Vuelta. Dále svou účast potvrdil loňský Mistr ČR v cross-country Pavel Boudný a jeho týmový kolega Jiří Novák, Václav Ježek, Ondřej Fojtík nebo Ivan Rybařík. Stále otevřená je i účast našich olympijských medailistů z Vancouveru, lyžařů Lukáše Bauera a Martina Jakše, kteří přes léto závodí na kole. „Po sportovní stránce je v Liberci určitě zaděláno na velký úspěch závodu,“ dodal pořadatel.

Závodí také děti

Kolo pro život nejsou jenom závody pro dospělé, na své si přijdou i ti nejmladší. Dětské závody mají svoji samostatnou soutěž pod názvem Junior Trophy. Rozděleny jsou do několika věkových kategorií. A pro ty úplně nejmenší, kteří ještě neumějí jezdit na kole, je připraven speciální závod na odstrkovadlech.

Po dojetí závodu se mohou všichni závodníci umýt či osprchovat, umýt si kola v mycích boxech a poté je uložit do hlídané bezpečné zóny.

Během celého dne bude ve Vesci probíhat pestrý doprovodný program. Tím je velkoplošná obrazovka s přenosem závodu, „Škola kola“ Pepy Dresslera - výuka jízdy na kole a spousta soutěží a her, dětský klub Junior Trophy s hračkami, malováním a občerstvením. Po vyhlášení výsledků proběhne losování bohaté tomboly jak pro děti, tak i pro dospělé.

„V areálu je řada prodejních stánků a doprovodných akcí partnerů a od pátku bude otevřena hospoda Kolo pro život s projekcí a občerstvením,“ řekl Lubas.

„Třešničkou na dortu doprovodného programu bude koncert skupiny Čechomor s hostem Lenkou Dusilovou. Vystoupení začíná od 17 hodin,“ uvedl pořadatel. Dále Kooperativa vyhlásila speciální časovkářskou prémii na trase hlavního závodu.

A na samý závěr dne proběhne vyhlášení soutěže Kooperativy s jejím cestovním pojištěním. Předávat se bude závodní kolo Specialized, poukaz na speciální péči o výherce a jeho kolo během závodu a špičková cyklonavigace.