Několika desítkami požárů s mnohamilionovými škodami končí každou zimu nedbalost majitelů objektů, kteří buď nedodržují základní zásady bezpečnosti při topení nebo si nenechají vymetat komín.

Spousta lidí navíc nechává vymetení na poslední chvíli před začátkem zimy, takže kominíci v posledních týdnech jako tradičně nestíhají.

„Na podzim je to vždycky blázinec, to už je standard,“ potvrdil Deníku majitel jabloneckého Kominictví Doležal & syn.

Podle něj je situace už několik let stejná. Lidé, kteří standardně topí spotřebiči, které odvádějí spaliny do komína, si komínové těleso obvykle nechávají čistit, naproti tomu lidé, kteří si například dřevem nebo uhlím jen přitápějí, povinnost pravidelného čištění komínu zanedbávají.

Nejen komíny ale i tělesa

„Nejde jen o čištění komína, lidé by si měli před začátkem topné sezony nechat zkontrolovat topná tělesa. S čištěním komínů to bylo dříve jednoduché, kominíci měli své rajony, kde vymetali. Dnes ale za stav svých komínů zodpovídají majitelé objektů,“ poznamenal majitel jabloneckého kominictví.

Jak dále uvedl, oheň je nevyzpytatelný a hořet může začít i zrevidované topné těleso nebo vymetený komín. Tím, že majitelé domů nebudou zanedbávat své povinnosti, se ale toto riziko významně snižuje.

S nepravidelným čištěním komína bezprostředně souvisí především hrozba vznícení starých sazí od jisker, které létají do komína.

„Saze, jež se v komíně časem nahromadí, se mohou při topení snadno vznítit. Nejvíce jsou přitom ohrožené domy, které mají v komínu zazděné půdní trámy. Požár se pak snadno šíří do celého domu,“ upozornila mluvčí krajských hasičů Iva Michalíčková.

K takovým případům vyjíždějí hasiči v zimním období i několikrát do měsíce.

Tyto požáry by se lidé v žádném případě neměli pokoušet hasit sami. Už proto, že vznícený komín se hasí suchým slévárenským pískem. Při použití vody by totiž mohlo dojít k explozi. Komín by se stal v podstatě jakousi malou raketou.

HLAVNÍ ZÁSADY PŘI TOPENÍ

kolem každého topidla je nutné dodržovat bezpečnou vzdálenost od hořlavých konstrukcí
neodkládat na povrch topidel hořlavé věci a materiály
zajistit pravidelnou kontrolu topidel a čištění komínu
udržovat komíny a kouřovody v řádném technickém stavu a nepoužívat závadné spotřebiče
dostatečně velká nehořlavá podložka pod spotřebiči umístěnými na podlaze
kontrolu plynových spotřebičů vždy přenechat odborníkům

Kontrolní prohlídku, případně revizi komína, si musí zajistit každý sám. Přitom nechat si komín vyčistit pouze jednou za rok je možné jen u chalup a rekreačních objektů neobývaných celoročně.

Například komínová tělesa, kde je napojen lokální spotřebič do výkonu 50 kw na tuhá a kapalná paliva, by měla projít kontrolou až šestkrát ročně.

U lokálních spotřebičů na plynná paliva dvakrát ročně, pokud je komínové těleso opatřeno komínovou vložkou. Když není, je třeba kontrolovat komínové těleso také až šestkrát ročně.

V případě spotřebičů o výkonu nad 50 kw na tuhá, kapalná i plynná paliva je pak třeba zajistit kontrolu a čištění čtyřikrát ročně.

Nedbalost majitelů při začátku topné sezony ale zdaleka nespočívá jen v nevymetených komínech. Krajští hasiči proto opět připomínají několik nejdůležitějších zásad při topení.

„Užívat lze pouze schválené typy spotřebičů paliv určené k vytápění objektů a zároveň je nutné řídit se předpisy a návody výrobce pro jejich instalaci, umístění, užívání, obsluhu a údržbu,“ podotkla mluvčí krajských hasičů Iva Michalíčková s tím, že před zahájením topné sezony by měl každý provést prohlídku samotných kamen. Důležitá je dále pravidelná revize plynových a elektrických spotřebičů.

Kvůli nebezpečí samovznícení hasiči doporučují u nově naskladněného paliva provádět zpočátku denní, později týdenní kontroly teploty. Opatrnosti je třeba dbát zvlášť při vysypávání žhavého popela, který by měli lidé ukládat do nehořlavých nádob.