Komunistickému poslanci hrozí za zneužívání pravomoci veřejného činitele vysoký trest – tři až deset let vězení. Podle policie i státního zastupitelství totiž Vondruška způsobil svým jednáním „zvlášť závažný následek“.

Sám Vondruška, který v letech 1972 až 1990 pracoval v jednom z nejtvrdších normalizačních kriminálů Minkovicích, odmítl obžalobu komentovat. „Opakovaně jsem řekl, že do pravomocného rozhodnutí soudu se k případu nebudu vyjadřovat,“ řekl Vondruška. V minulosti ale opakovaně veškerá obvinění označil za lži.

#nahled|https://g.denik.cz/10/a3/josef_vondruska_deniky_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/10/a3/josef_vondruska_deniky.jpg|Josef Vondručka - Deníky 1. září 2006#

Jako první přinesly svědectví o minulosti komunistického poslance exkluzivně Deníky 1. září 2006.
Následně se rozjel kolotoč vyšetřování. 26. září 2007 jej Sněmovna vydala k trestnímu stíhání.

Josef Vondruška před parlamentními volbami v roce 2006 nic z minulosti netajil. Je to patrné například z Haló novin s datem vydání 23. října 2004 z článku Abychom se v tomto kraji cítili doma. V něm mimo jiné uvádí: „Dnem 1. ledna 1972 jsem se stal zaměstnancem ministerstva spravedlnosti, i když ne zcela jsem si uvědomoval, do čeho jdu,“ hodnotí Josef tehdejší krok, jenž ovlivnil jeho život na dlouhých osmnáct let. Nestal se však ´bachařem´, ale od počátku byl výchovným pracovníkem. Ve své kariéře u SNV dosáhl hodnosti majora a funkce velitele oddílu - bylo mu podřízeno několik set odsouzených a několik desítek pracovníků. V té době rostl hlad mladého Josefa po vzdělání."

Komunistickému poslanci hrozí až deset let vězení

Josef Vondruška je podezřelý, že v 80. letech týral politického vězně Jiřího Wolfa.

Obžalobu na Josefa Vondrušku podal liberecký státní zástupce Miroslav Mareš. Předlistopadový dozorce z nechvalně proslulého vězení v Minkovicích na Liberecku je podezřelý, že v 80. letech týral a šikanoval politického vězně Jiřího Wolfa.

Vondruška svou vinu popírá. Za zneužití pravomoci veřejného činitele mu hrozí od dvou do deseti let odnětí svobody. Sám se k případu nechce již delší dobu vyjadřovat. Svůj názor nezměnil ani po podání obžaloby. Komentovat dění kolem svého procesu nechce až do pravomocného rozhodnutí soudu.

Problémy s důkazy
Vondrušku vydala sněmovna policii ke stíhání před více než rokem. Stejně jako u dalších podobných stíhání zločinů z doby komunismu byly ale problémy s důkazy.

Policie musela návrh na obžalobu komunistického poslance vypracovávat nadvakrát. Jednou ho zastupitelství vrátilo jako neúplný.
Policisté proto znovu vyslýchali jednoho z bývalých vězňů z Minkovic. „Na základě nově doplněných důkazů bylo možno žalovaný skutek zpřesnit, a lépe se tak vyrovnat s problematikou rekonstrukce událostí, které se staly před delší dobou,“ uvedl liberecký státní zástupce.

Policie má za to, že Vondruška v osmdesátých letech jako dozorce brutálně bil vězně Jiřího Wolfa, který si v minkovické věznici odpykával trest za podvracení republiky. Opakované útoky u něj vyústily v trvalé psychické následky.

Svou vinu popírá
Dalším poškozeným je chartista Jiří Gruntorád, kterého Vondruška podle policie například bezdůvodně umísťoval na takzvanou „samotku“.
Liberecký krajský lídr KSČM Vondruška tvrdí, že je nevinný a dodržoval předpisy. Kdy stane Vondruška před libereckým soudem, zatím není jasné.
Podle vyšetřovacího spisu Vondruška například Wolfa bezdůvodně udeřil rukou do obličeje. Wolf upadl, dozorce mu dal ránu pěstí do hrudníku a následně ho bil obuškem.