Hlavní sál Senátu Parlamentu České republiky hostil v pátek 26. ledna slavnostní vzpomínkové setkání a jeho součástí byl i koncert turnovské kapely Mackie Messer Klezmer Band. „Zahrát na takovéto akci, v nádherných prostorách Senátu, a především před takovým publikem, byla pro nás obrovská čest a zážitek. Myslím, že se nikdo neubránil dojetí, když si s námi přeživší zazpívali,“ říká zpěvačka kapely Veronika Mireková.

Mackie Messer Klezmer Band se zaměřuje na volnou interpretaci židovských písní ze střední a východní Evropy. V repertoáru naleznete kromě klezmerových písní i další melodie z oblasti world music. Kapela vydala již dvě CD s tímto repertoárem, první v roce 2013 s názvem SHA SHTIL a druhé v roce 2018 s názvem SHEIN.

Plánované centrum IZS v Turnově. Vizualizace: profesprojekt.cz
Budeme u vás rychleji, slibují hasiči i záchranáři. V Turnově vznikne centrum

Součástí slavnostního setkání byly projevy předsedy Senátu Miloše Vystrčila a předsedy vlády Petra Fialy. Se svým projevem vystoupila bývalá vězenkyně nacistického tábora Auschwitz-Birkenau a předsedkyně osvětimského výboru Doris Broulová, zástupce romské komunity Michal Mižigár a předseda správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma. Setkání se účastnili přeživší nacistických koncentračních táborů, jejich děti, zástupci organizací, které sdružují bývalé vězně a vězenkyně, senátoři, senátorky, velvyslanci, velvyslankyně, vrchní zemský rabín, arcibiskup pražský a další významné osobnosti kulturního, politického a náboženského života.

Mohlo by vás zajímat: Mimozemšťan i Šílený Max. Výtvarník z Turnova udivuje, nakopl ho Rocco na kříži

Zdroj: Sedlák Jan