Přestože pršelo, mohli se návštěvníci podívat na cvičení koní ve venkovním výběhu. „To jsem ještě neviděl, že by dokázal kůň skákat přes překážky bez jezdce,“ řekl Martin Vedral. Právě probíhala skoková příprava, kdy kůň zdolával překážky bez žokeje. Po každém úspěšném kole dostal od drezérů pamlsek.

Velkou výhodou je krytá jízdárna

Další ukázky čekaly na diváky v kryté jízdárně. Při špatném počasí se výcvik koná pod střechou. Tady se diváci dostali ke koním mnohem blíž. Děvčata z jezdeckého oddílu předvedla běžnou provozní hodinu. Osedlání a úprava postrojů předchází samotnému výcviku. Nejdříve se do sedel vyhouply začínající jezdkyně. Ty předvedly ty nejzákladnější prvky z drezury a nejjednodušší skoky.
„Podívej, mají tu i hříbátka. A také na nich jezdí,“ ukazoval Petr Křížek. Vysvětlení se mu dostalo od tatínka. Ve stáji se starají také o dva poníky Montánu a Ryna.
V průběhu celého dne si diváci mohli prohlédnout jednotlivé prostory jablonecké jízdárny. Nejvíc lidí se tísnilo při přestávkách mezi jednotlivými body programu ve stájích. Pohladit si koně, zamlaskat a nabídnout nějaký ten pamlsek byl hlavní cíl dětí.

Děti se chtěly hlavně povozit

Největší atrakce čekala na malé i velké diváky v sedlech. Kdo chtěl, mohl si vyzkoušet jaké to je, sedět na hřbetě koně. K dispozici byl Jurášek, a pro ty nejmenší dva poníci.
„Moc se mi to líbilo. Už vím, že jsem nejel na hříbátku, ale na poníkovi,“ culil se malý Petr Křížek. Návštěvníci zjistili, že ani ve městě to nemají ke koním daleko.