Některé obce a města se na změnu intenzivně připravují, jiné zase vyčkávají, jakým způsobem změna proběhne. „Obavy z toho nemáme, nevidím v tom žádný mimořádný problém. Dá se říct, že jsme připraveni, ještě náš úřad dovybavíme. Potřebná školení už jsme absolvovali,“ řekl Deníku starosta Hejnic Jiří Horák. „Bude to pro nás novinka, ale věřím, že nám hodně pomůže spolupráce s krajským úřadem, který pro nás bude tuto službu zajišťovat,“ dodal Horák.

Liberecký kraj nabídne svým městům a obcím provoz datových schránek zdarma. „Především na malých obcích to samozřejmě přinese mnoho problémů. Máme z toho trochu hrůzu, ale věříme, že s naší pomocí to obce zvládnou,“ uvedla již před časem náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Lidie Vajnerová.

Na změnu se snaží připravit také malá obec Chotyně. Tamní vedení zvolilo spíše vyčkávací taktiku. „Uvidíme, jak se to vyvrbí, ale žádná školení jsme neabsolvovali. Někdy je lepší spadnout do toho takříkajíc natvrdo a až pak postupně zjišťovat, jak co funguje. Nějak se přizpůsobíme,“ podotkla starostka Jana Mlejnecká. Jak dodala, je sama zvědavá, jaký přínos změna bude mít. „Myslím, že nutně to ke své práci nepotřebuji. Ale uvidíme, třeba budu za rok mluvit jinak,“ poznamenala starostka.

Datovou schránku musí mít povinně právnické subjekty. V případě zájmu si je mohou zřídit i běžní občané.