Desítky milionů mrtvých a zraněných. Takový byl výsledek největšího válečného konfliktu 20. století. Oběti druhé světové války přibývaly i v posledních dnech a Liberecký kraj nebyl výjimkou. V krajském městě se situace diametrálně lišila od vnitrozemí, kde lidé osvoboditele vítali.

„Je třeba si uvědomit, že Liberec patřil ke Třetí říši, lidé z velké části byli Němci. Tady konec války nevítali, pro ně to byla prohra,“ osvětlil situaci historik Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci.

Umírali civilisté

Konec války na severu doprovázely chaos, bombardování a nálety ruských letounů. Například 8. května zničil nálet na Frýdlant školu a vyžádal si 26 mrtvých. Dalších šest obětí padlo v úplném závěru války při přeletu ruských letounů nad horským Bedřichovem. Na válečné hrůzy vzpomínal i jeden z libereckých pamětníků Rado Faltis.

„Moje spolužačka mi vyprávěla, jak se vracela 7. května 1945 se svými sourozenci ze školy domů. Jen pár metrů před ní zasáhla kulometná palba z ruského letadla osmileté děvčátko. Spolužačka si ještě léta vzpomínala, jak děvčátko padlo k zemi,“ popsal.

Osm sovětských letadel také napadlo velkou kolonu německé armády projíždějící přes Lučany a Novou Ves k Černé Studnici. Rozbitá auta zůstala stát na silnici a vojáci se rozprchli v lese. Bomby spadly i na Maršovice, Skuhrov, Černou Studnici, Rychnov a Kokonín.

Příjezd Rudé armády do Semil 10.5.1945
Konec války na severu? Stále ještě tekla krev

8. května sice převzali správu Liberce zástupci revolučního výboru Josef Čapek a Jindřich Balogh, ale samotní sovětští vojáci do krajského města nedorazili. O den později shazovali sovětští letci bomby na opevnění, zátarasy a těžkou techniku německé armády. Rudá armáda přišla do Liberce až 11. května a začala se psát nová kapitola dějin.

V sousedním Jablonci nad Nisou převzal 8. května řízení města Revoluční národní výbor, v jehož čele stál podnikatel a francouzský legionář Karel Šimon. Ve čtvrt na čtyři téhož dne zavlála na radniční věži československá vlajka. V platnost vešla vyhláška vyzývající občany, aby dodržovali klid a kázeň. Zajištěny byly dodávky plynu a elektrického proudu, fungování městské dopravy, otevřené zůstaly obchody s potravinami a lékárny.

„V prvních květnových dnech ustupovala Jabloneckem německá vojska. Mohutné dunění a detonace děl ohlašovaly příchod Rudé armády,“ nastínil události ve svých materiálech historický nadšenec Václav Vostřák.

Podoba dílen po bombardování.
Uplynulo 75 let od konce války. Do Lípy přijely tanky až 9. května

To do České Lípy dorazila skupina prvních pěti tanků Rudé armády 9. května 1945 kolem 11:30, kde je uvítala hrstka místních Čechů. „Na čele prvního tanku měl sedět člověk, který hovořil česky. Pravděpodobně někdo, koho sebrali, aby jim ukázal cestu,“ vylíčil českolipský historik Ladislav Smejkal. „Kolem 15. hodiny pak přijížděli další vojáci, ti se ale ve městě příliš nezdržovali, shromáždili se u Zahrádek a pak pokračovali směrem na Mladou Boleslav, která byla osvobozena až 10. května,“ pokračoval historik.

Národní výbor se snažil zajistit bezpečí a ochranu místních obyvatel. Byli propuštěni političtí vězni a začalo zatýkání osob aktivně sloužících nacistickému režimu. Řada Němců ze strachu z odplaty začala vyvěšovat nápisy Antifaschist. „O den později vyhlásil výbor pro celý okres Česká Lípa stanné právo. Také zakázal noční vycházení a lidé museli odevzdat veškeré zbraně, v České Lípě se odevzdávaly v sále Apollo mezi dnešní Jiráskovou ulicí a Újezdem. Národní výbor nařizoval i přísné domovní prohlídky,“ popsala další dění po osvobození historička a spoluzakladatelka Vlastivědného spolku Českolipska Jana Blažková.

Pieta bude skromná

Letošní 76. výročí konce 2. světové války si kvůli aktuální situaci připomenou v České Lípě v sobotu 8. května jen symbolicky. „Namísto tradičního veřejného setkání bude památka obětí války a nacistického režimu uctěna u pomníku na náměstí Osvobození a na městském hřbitově pouze naším symbolickým položením květin, bez přítomnosti pozvaných hostů a veřejnosti,“ zmínila starostka Jitka Volfová. „I přes mlžný opar se rýsují přívětivější časy. To špatné uložme do paměti jako varování a z dobrého se radujme. Vždyť přece máme na čem stavět, o čemž mne mnoho z vás znovu a znovu přesvědčuje od loňského jara,“ dodala.

Konec druhé světové války si připomenou v omezeném rozsahu i v Liberci. Představitelé města v sobotu položí květiny na vojenském hřbitově v Ruprechticích v dopoledních hodinách. Ten bude pro zájemce otevřen od 8 do 18 hodin.