Konec urputného popojíždění po Liberci a marného hledání parkování! Vedení Liberce plánuje naváděcí systém, který by měl řidiče informovat, kde jsou ještě volná místa a kolik. Radnice si od nového systému slibuje i možnost ulevit dopravě v centru města, kterou pravidelně dusí kolony aut.

ŘIDIČI POJEDOU NA JISTOTU

„Dynamické dopravní značení bude řidiče informovat o možnostech parkování, vzdálenosti a obsazenosti jednotlivých parkovišť, a to ve všech příjezdových směrech do centra města," vysvětlil náměstek primátora pro technickou správu města Tomáš Kysela.

Podle něj taky díky tomu nebudou muset řidiči projíždět městem sem a tam a hledat volné místo. „Pojedou na jistotu," řekl Kysela a dodal, že se samozřejmě nedá vyloučit, že než řidič dojede na parkoviště, bude už zase obsazené. „V tom případě jej systém navede na další nejbližší parkoviště," poznamenal.

Momentálně zástupci města zvažují dvě varianty jedna by fungovala jako mobilní aplikace, druhou představují informativní směrové značky přímo na parkovištích. „Doufáme, že značky budou hlavně navádějící, a ne zavádějící," dodal s nadsázkou náměstek.

V první etapě by město chtělo vyřešit složitou situaci u zoologické zahrady, kterou se místní obyvatelé rozhodli před časem sami řešit podomácku vyrobenými cedulemi. „Rádi bychom tuto část vyřešili už na podzim, nic ale neslibujeme," zdůraznil Kysela.

Podle něj zde příliš nepomohlo ani vodorovné a svislé značení. „Situace se sice zlepšuje, ale stále tam řešíme přestupky," potvrdila mluvčí liberecké městské policie Daniela Bušková, podle které může problém přetrvávat v ulici Alšova. „Stačí, když tam zaparkuje jeden řidič a další ho následují," popsala mluvčí.

DO ROKA A DO DNE

Jak doplnil Kysela, neutěšenou situaci by mohlo vyřešit i rozšíření parkovacích míst. Podle něj by jich zde mohlo vzniknout až šedesát.

Kolik bude sofistikovaný naváděcí systém stát, zatím není jasné. Pokud se však nevyskytnou nějaké problémy, tak by mohl začít fungovat „do roka a do dne", jak potvrdil náměstek Kysela. Zda nakonec přinese též tížený úspěch, ukáže praxe i čas.