Podle veterinářů tak chovatelka zdejších koní Zuzana Poláková z občanského sdružení Rolinka v tuto chvíli neplní podmínky pro chov koní, které stanovuje zákon. Pokud současný stav před zimou nenapraví, pravděpodobně přijde o podstatnou část svého chovu, který čítá celkem šestatřicet koní.

Zuzaně Polákové, která se značnou část svého života snaží pomáhat týraným koním, by tedy paradoxně hrozilo obvinění z trestného činu týrání zvířat.

„Zahájili jsme správní řízení, které by mělo zajistit náhradní péči pro chovaná zvířata. Objekty stájí totiž podle zákona umožňují ustájení zhruba šestnácti koní. Co bude se zbylými dvaceti, je otázka. Pokud by skončili na jatkách, bylo by to hodně smutné,“ konstatoval Karel Hrnčiřík z Krajské veterinární správy.
Chovatelka se pře s firmou

Podle chovatelky však existuje reálná možnost, že koně nakonec na jatkách opravdu skončí. „Sice se nám ozývají zájemci, kteří by si nějakého koně vzali a dobře se o něj postarali. Když jim ale řeknu, že jsou to většinou stará a nemocná zvířata, na kterých se nedá jezdit, o koně ztratí zájem,“ vysvětlila Poláková s tím, že se ozvaly také dva útulky, které by několik koní vzaly.

Na stavbu střechy si Zuzana Poláková najala stavební firmu STA-ZAP, které zaplatila předem něco přes jeden milion korun. Střecha měla být podle původních plánů hotová již letos v dubnu. „Ačkoliv firma obdržela celou hotovost určenou smlouvou, střecha stále není hotová. Firma tedy podle mého názoru neplní smluvní podmínky,“ poznamenala.

Opačný názor však zastává samotná firma. „Peníze, které jsme obdrželi, byly určené pouze na nákup panelů a zajištění jeřábu. Demolice střechy byla domluvená pouze ústně a Polákové jsem řekl, že hned jak zbouráme střechu, budu potřebovat další peníze. Ona mi pak ale řekla, že už žádné nemá,“ bránil se jednatel stavební firmy STA-ZAP Petr Pihík. Jak dodal, jeho firma do konce září dodělá půlku střechy a poté provede účetní vyrovnání. „Bez toho ve stavbě nebudeme pokračovat,“ doplnil Pihík.

Zuzana Poláková přiznala, že v současnosti již jedná s jinou stavební firmou o případné spolupráci. „Pokud firma STA-ZAP nezačne jednat podle platné smlouvy, vypovím jí a obrátím se na jinou firmu,“ uvedla. Zajistit další peníze na novou střechu však bude velice složité. „Budu spoléhat na finanční pomoc svých rodičů, protože pochybuji, že by firma STA-ZAP peníze vrátila. Takové iluze si už nedělám. Musím přiznat svou chybu v tom, že jsem zaplatila předem. Doplatila jsem na svou naivitu,“ podotkla chovatelka koní.

Ještě není nic ztraceno

Podle zástupce krajské veterinární správy přesto ještě zdaleka není pozdě vše napravit. „Zákon umožňuje zřídit pro zvířata na zimu náhradní ustájení. Pokud by se to Zuzaně Polákové podařilo, všechno by mohlo být v pořádku. Mám však takový pocit, že s tou současnou stavební firmou se ta situace nevyřeší. Přijde mi to jen jako boj o peníze,“ sdělil svůj názor Karel Hrnčiřík z Krajské veterinární správy.

Při tragédii, která se v křižanském domově pro koně udála v únoru minulého roku, zahynulo celkem sedm koní a jejich stáje lehly popelem.
Okamžitě po tragédii se nejen v Podještědí, ale v celé České republice zvedla nevídaná vlna solidarity.

Během několika dní se tehdy do Křižan sjely desítky dobrovolníků, kteří Zuzaně Polákové pomohli s vybudováním provizorního přístřešku, ve kterém se koně mohli skrýt před nepřízní únorového počasí.

Lidé darovali dva a půl milionu

Lidé pomáhali i ve formě finanční sbírky, jejíž výtěžek nakonec činil úctyhodných dva a půl milionu korun. Ani tato částka však na vybudování úplně nových stájí nestačila.

Veterináři sledovali problémy koňského domova důchodců v Křižanech již od samotného požáru. „Nelíbilo se nám, že se tady už od začátku vymýšlela různá náhradní řešení. Minulá zima proběhla tak, že stáje byly přikryté plachtou. Nebylo to ideální,“ řekl Karel Hrnčiřík.

On sám však nepochybuje o ušlechtilých úmyslech chovatelky, kterou někteří lidé obviňují z vypočítavosti a ze lží. „Je mi z toho všeho špatně. Přál bych koním i Zuzaně Polákové, která do toho domova investovala evidentně spoustu času a energie, aby se všechno vyřešilo,“ dodal veterinář.