Slzy z loučení, ale i silácká gesta. I to jsou atributy posledního školního dne, zejména u žáků devátých tříd. Výjimkou není ani oslava, na níž nechybí alkohol. V restauracích, jak tomu je každoročním zvykem, ale speciální kontroly letos neprobíhaly.
„To cigáro si dám klidně tady,“ halasil na celé kolo přímo na schodech před jednou z jabloneckých škol včera náctiletý kluk a škrtl zapalovačem. Vzápětí pobídl partičku: „A teď si jdeme dát pivo.“
Spolu s oslavami čarodějnic je konec školního roku nejčastějším obdobím, kdy nezletilí okoušejí alkohol.
„Hlídky městské policie budou provádět běžnou kontrolu,“ uvedla Jana Fričová z oddělení komunikace jablonecké radnice. Součinnostní hlídky strážníků a policistů se letos nekonají. „Nebyli jsme k nim vyzváni,“ vysvětlila mluvčí Policie ČR Ludmila Knopová.
Jediná akce, kde se bok po boku objevili policisté a strážníci, byl Woodstock. „Kontrolují rozšířené centrum,“ uvedla Fričová. Kvůli této akci šlo do práce maximum strážníků. „Na noc osm městských policistů plus služba na dispečinku,“ vysvětlila Fričová s tím, že si už strážníci začali vybírat dovolenou.
Na otázku, proč nejvyšší velitel Městské policie v Jablonci – starosta města nevyhlásil jako obvykle cílenou kontrolu na požívání alkoholu nezletilými, odpověděla zástupkyně radnice prostě: „Asi proto, že to nevěděl.“
Dosud úřadující ředitel městské policie Tomáš Rakouš je na dovolené. „Mezi radnicí a městskou policií selhal informační kanál,“ dodala Fričová.
Přesto se strážníci na namátkové kontroly v menším rozsahu vypravili. „Patří to k našim povinnostem,“ sdělil jeden z nich.