Pokud turista vystoupí z vlaku, autobusu či z auta, rozhlíží se ve městě, kde nikdy nebyl, po nějakém informačním systému, podle něhož by se zorientoval. V Jablonci, tak jako v mnoha dalších českých městech, mu poslouží standardní a dnes už obstarožní systém směrových značek.

To se ovšem může brzy změnit. Tabulkové šipky mohou skončit ve sběrných surovinách, turisty totiž provedou městem nové, různobarevné korálky. Před uvolněním peněz ale chtějí jablonečtí zastupitelé nejprve vidět jejich vzorky. Před dvěma lety byl připraven projekt tras značených skleněnými korálky v dlažbě.

Jenže žádost o osmimilionovou dotaci na obnovu informačního systému nevyšla. Proto nyní Jablonecké kulturní a informační centrum přišlo s návrhem vybudovat novou zkušební trasu, a to mezi radnicí a Domem Jany a Josefa Scheybalových, kde centrum sídlí.

„Trasa povede ulicí Komenského a bude na ní sedm zastavení, jedno třeba u kostela svaté Anny. Komenského ulice je taková Zlatá ulička Jablonce,“ popsal ředitel centra Petr Vobořil. Systém sám by měl být poměrně unikátní. „Trasy po městě chceme osadit korálky různých typů a barev. Korálky jsou odolné, navíc by jejich hledání zabavilo i děti,“ přiblížil Jan Mach z ateliéru Mjölk architekti, který připravil návrh nového navigačního systému.

Přesněji – trasu mají ukazovat korálky zasazené do dlažebních kostek tak, aby nevyčnívaly. „Před významnými stavbami by pak byly informační panely. Když dojdou lidé po barevné dlažební kostce, tak ta je odkáže na tabulky na domech,“ popsal Mach. Osazení trasy mezi centrem a radnicí má přijít město na šest set tisíc korun. Vedení radnice ale s uvolněním peněz váhá. Dílem i proto, že si zastupitelé nejsou jisti tím, zda skleněné prvky uložené v dlažbě nebudou bránit zimní údržbě.

„Místy, kde trasa vede, se uklízí sníh lopatami,“ přiblížil primátor Jablonce Petr Beitl. „Máme dobrozdání ředitele technických služeb, že jsou schopni při zimní údržbě tento způsob vyznačení trasy spravovat bez poškození,“ oponoval Petr Vobořil.

Přesto chmury zastupitelů nerozehnal. Proto musí nechat připravit vzorky dlažby s korálky. „Máme ambici označit turistické trasy jinak než standardními cedulemi v kontextu s historií města, tedy korálky. Máme však za to, že klíčové prvky musí být navzorkovány, a pak se budeme bavit o uvolnění částky na projekt,“ uzavřel primátor Beitl.