Jedná se o Pralouku a Upolínovou louku v lokalitě Bukovec, louky na Václavíkově studánce a v Bílém Potoce, Fojtecký mokřad a Tichou říčku. „V přírodní rezervaci Bukovec se vyskytuje například upolín nejvyšší, který se stal symbolem CHKO Jizerské hory,“ řekl člen výboru JJHS Pavel Schneider. Každoroční kosení se provádí podle zadání odbornými pracovníky Správy CHKO Jizerské hory.
Kosení vzácných luk probíhá podle vegetačních podmínek. „Základní péče o luční ekosystémy spočívá v pravidelném kosení. Vždy musíme počkat až odkvetou cenné druhy rostlin, aby byly i nadále zachovány,“ sdělil předseda spolku Pavel Vonička s tím, že díky horkému jaru začali s kosením již v pátek 20. července.
Ke kosení potřebují pracovníci ruční sekačky a křovinořez. „Když je více vláhy, kosíme louky klasickými kosami, ty však letos nepotřebujeme, díky vysokým teplotám a suchu,“ doplnil Pavel Vonička.
Posekanou biomasu pracovníci JJHS vždy odvážejí z luk většinou na opuštěný zemník.
„Již jsme posekali louky v přírodní rezervaci Bukovec a na Václavíkově studánce. Dnes nás čeká Bílý Potok,“ řekl Vonička.
Na těchto loukách se vyskytují vzácné a chráněné druhy rostlin, například kropenáč vytrvalý, vachta trojlistá, z orchidejí pětiprstka žežulník nebo prstnatec májový.
Každoroční pečování o louky má svůj velký význam. Omezí se rozvoj běžných rostlin, a také se tím zabrání zarůstání luk náletovými dřevinami.