„Ani nevím, jak jsme se s naší sbírkou do celostátního finále dostali. Prostě jsme vyhráli krajské kolo,“ usmál se Martin Jakoubek, předseda spolku Michael, který se stará o rekonstrukce kostela. Hlasuje se přes internet na webu mamevybrano.cz, který provozuje Institut pro památky a kulturu. Vítěz Ceny veřejnosti získá nejen finanční podporu, ale i mediální podporu webu a časopisu Propamátky.

Hlasovat v celostátním finále soutěže Máme vybráno můžete zde.

Jen letos bude oprava varhan stát kolem 350 tisíc korun. Projekt jejich obnovy podporuje i Liberecký kraj. Z programu Záchrana a obnova památek na restaurování v letech 2021 a 2022 putovalo 490 tisíc korun, tedy 245 tisíc každý rok. „Spolek dá tedy letos jen na varhany 105 tisíc z veřejné sbírky,“ poznamenal Jakoubek. Zcela hotovo bude možná až za dva roky. „Ale uvěřím, teprve až poprvé zahrají.“

Zdeněk Sochor ve své dílně a Karel Heřmánek ve filmu Krakonoš a lyžníci.
Otec vytvořil Krakonoše pro film, on sám byl posledním výrobcem hutních figurek

Jako snad v každém kostele i tady jsou varhany umístěné na takzvaném kůru, kruchtě či chóru, tedy na podklenuté konstrukci čelem k oltáři. Zespodu vypadají krásně. „Chybí ale celá střeva, tedy mechanika. Ta vzniká způsobem restaurátorské rekonstrukce podle historických funkčních varhan stejného typu, tedy predigerovského, z kostela v Roprachticích. Práce provádí firma Bohumil Žloutek a syn ze Zásady,“ přiblížil předseda spolku.

Už několik let se restauruje i hlavní oltář, což má v dikci Ministerstvo kultury, které se do rekonstrukce interiérů kostela vložilo v roce 2000. Značnou měrou se na výdajích za opravy každoročně podílí též Římskokatolická farnost Smržovka a město Smržovka, od roku 2005 také výtěžek veřejné sbírky pořádané občanským sdružením Michael.

Kostel svatého Archanděla Michaela ve Smržovce stojí na travnatém paloučku a shlíží na část podhorského městečka. Právě sem několikrát týdně míří několik dobrovolníků, kteří se dlouhá léta starají o jeho rekonstrukci. Vede je Martin Jakoubek, jinak provozovatel fotoateliéru v Tanvaldu.

Vyhlídku na Janečku přestavěli Ladislav a Vojtěch Vacátkovi s přáteli z bývalé trafostanice.
FOTO, VIDEO: U Spálova otevřeli vyhlídku, trafostanici upravili otec se synem

Spolek převzal po dlouholeté předsedkyni Věře Koulové, jíž už věk nedovoluje věnovat se práci pro kostel stoprocentně. „Paní Koulová udělala pro kostel skoro nemožné. Samozřejmě se skupinou příznivců, kteří se před lety sdružili do spolku,“ přiblížil Jakoubek.

V létě je kostel pro veřejnost otevřený o víkendech od 13 do 15 hodin. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen interiér kostela, ale i výstavu o jeho historii a rekonstrukci.

Spolek se snaží kostel nejen opravovat a spravovat veřejnou sbírku, ale pořádá tu i benefiční koncerty, jejichž výtěžek opět putuje na konto veřejné sbírky.

Proč se kostel opravuje?

17. dubna 1967 zachvátil kostel požár, jehož důsledky se dodnes nepodařilo odstranit. „Požár byl Kostel svatého Archanděla Michaela ve Smržovce 17. dubna 1967 zachvátil požár.Kostel svatého Archanděla Michaela ve Smržovce 17. dubna 1967 zachvátil požár.Zdroj: Deník/Jan Sedlákzpůsoben neopatrným vypalováním staré trávy v blízkosti kostela. Nejprve chytlo nízké křoví v blízkosti sakristie a oheň se v krátké době rozšířil silným větrem na celý kostel,“ popsala Věra Koulová, bývalá předsedkyně spolku. Oheň pronikl věží a zničil všechny střechy, vážně poškodil klenby, ze kterých se v interiéru zřítily křišťálové lustry, a ve věži roztavil zvon ze 17. století.

Rekonstrukce střech kostela proběhla v letech 1969 – 1971. Obnovena byla i věž kostela, kde byl slavnostně, ale bez minimální publicity, zavěšen zvon pocházející z roku 1663 darovaný litoměřickou konzistoří. Dalším škodám se nepodařilo zabránit, protože tímto záchrana vzácné památky na dlouho skončila.

Obnova kostela opět začala v roce 1991 opravou fasády, která byla dokončena roku 1999. Na obnovu památky přispíval okres a občané města svými dary, v roce 1992 odstartovala tradice pořádání adventních a dalších koncertů na záchranu kostela.

Díky veřejným sbírkám se našly prostředky na opravu interiéru: schodiště, zábradlí, varhanní skříně, dvou dveří kostela, sakristie, zrestaurování sochy Panny Marie Immaculaty a jiné. V letech 2010 až 2012 byla obnovena elektroinstalace a díky daru nadace Preciosa, města Smržovky a dárců v rámci Noci kostelů byly 1. června slavnostně rozsvíceny tři nové lustry.