Opravy stály do dnešního dne více než deset milionů korun. Se sháněním financí pomáhá církvi nejen město Smržovka, ale také občanské sdružení Michael. Získávání peněz na opravu stěžuje fakt, že se nejedná o částečné opravy, ale o kompletní rekonstrukci po požáru. Většina z deseti milionů korun pochází z dotací z Fondu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury. Město Smržovka žádá peníze od různých zdrojů, ale dostat se mezi úspěšné je obtížné.
Občanské sdružení Michael má jasný úkol. Shánět a pořádat akce na podporu veřejné sbírky. V kostele zazpívaly dětské sbory a pořádají se hudební programy. S pořádáním akcí pomáhá i spolek Smržovka. „Ti uspořádali sbírku i v partnerském městě Rammenau, odkud pochází asi dvacet čtyři tisíc korun, moc jim děkujeme,“ chválí si Věra Koulová za sdružení Michael spolupráci.
V minulém roce spolek opravil kříž u Základní školy. „Letos máme ještě nasmlouvanou opravu části zábradlí na balkoně, pokud seženeme další peníze, dodělá se do konce roku i celé,“ upřesňuje Koulová. V říjnu se do kostela nainstalují čtyři restaurované sochy. Tříletá sbírka skončí v červnu příštího roku, kraj se k pořádání nové staví vstřícně. Kostel čeká na nové varhany nebo opravu podlah. Další peníze do sbírky hodlá sdružení vybrat například na Eurionu.