Hlavním tématem letošního Janovského jarmarku je 100 let kostela sv. Josefa v Loučné. Prologem k celé akci bude ale už páteční koncert od 17 hodin.

V kostele sv. Jana Křtitele zazpívá sbor Iuventus, Gaude!

na svém posledním koncertě před odjezdem na soutěž. „Je to jejich poslední vystoupení před odjezdem na soutěž Musica sacra a Roma, do Itálie odjíždějí hned druhý a janovský kostel si vybraly samy děti, tomu se nedalo odolat,“ vysvětluje David Jelínek.

„Součástí stoletých oslav bude i výstava přímo v kostele sv. Josefa, která zmapuje nejen jeho historii a opravu, ale také současnost, tedy svatební obřady a Loučenský advent,“ říká koordinátorka výstavy a dodává: „Nechtěli jsme jen obestavět kostelík výstavními panely, proto část výstavy bude interaktivní, dosud nezveřejněné fotografie si bude možné prohlédnout přímo v albech či na digitální projekci a ukážeme i kopie stavebních plánů nebo některé původní stavební části kostela, které se při rekonstrukci vyměnily.“

Podle Jelínkové bude možné si kostel v Loučné prohlédnout od deseti hodin do pěti odpoledne, kdy začíná slavnostní koncert JAZZTETu. „Nejlepší čas k návštěvě je ale v půl druhé a v půl páté, to jsme připravili komentované prohlídky předsedy Spolku přátel obce Zdeňka Hermsdörfera,“ dodává Jelínková.

Do Loučné ke kostelu je nasměrována i letošní trasa výletního vláčku, který je Janovského jarmarku nedílnou součástí. „Vláček bude mít v Loučné krátkou přestávku, která bude stačit na prohlídku kostela,“ říká hlavní organizátor Janovského jarmarku David Jelínek. Vláček bude tradičně odjíždět z Janova od radnice, kde se chystá dobový jarmark se sklářskou pecí. I letos si tak přímo na náměstí můžete sami vyzkoušet sklářské řemeslo.

„Jako vzpomínku na letošní Janovský jarmark jsme pro návštěvníky připravili limitovanou edici dřevěných záložek do knížky s motivem kostela a připomenutím letošního kulatého výročí,“ láká k návštěvě Janova starosta Daniel David.

Program letošního Janovského jarmarku, který v sobotu 27. června nabídne po celý den spoustu jídla, pití a zábavy, je tradičně nabitý a najdete ho na stránkách obce a také v našem sobotním vydání Jabloneckého deníku.