Naolejované ruce pokládám na záda Věry Dostálové. Leží na břiše spoře oděná. Prsty přejíždím po její kůži. Na jeden den jsem se stal masérem v ústeckých Městských lázní. Oblečen v bílé košili a šortkách jsem před tím absolvoval masérský rychlokurz u dlouholeté ústecké masérky Hany Hančičové.

„Masáží existuje celá řada. Absolvovala jsem rekvalifikační kurz sportovní a rekondiční masáže, ty jsou nejrozšířenější,“ říká Hana. Masážním olejem si natřela ruce a emulzi natírá i na tělo Věry Dostálové.

Masáže začínají vždy od kříže

„Masáže začínají od kříže směrem k hlavě a přes boky se vracíš zpět. Olej musíš roztírat celou rukou. Při masírování musíš dát pozor, nikdy se prsty nedotýkej kostí a už vůbec ne páteře. Masírují se totiž jen svaly, nikdy nesmíš přes kost,“ vysvětluje masérka Hanka.

Zkouším prsty projíždět pod lopatkou Věry. „Zkus dlaní mírně zatlačit na sval a druhou rukou si pomáhej, asi takhle,“ ukazuje mi Hana další cviky. Věra Dostálová trpělivě drží. „Bolí mě záda a krk. tak snad mi z toho trochu pomůžete,“ říká Věra.

„Pokud se masíruje správně, svaly by po masírování měly začít bolet. To je přirozené. Špatnou masáží ale můžete člověku také ublížit. Proto existuje celá řada nařízení a rad, kdy se masáže dělat nesmí. Celková masáž je třeba zakázána po infarktu, když má člověk nádor, horečku nebo dokonce po jídle nebo námaze,“ vyjmenovává okolnosti, kdy je celková masáž nevhodná.

Třísla jsou pro maséra tabu

Další místa, která se nesmí masírovat, jsou třeba třísla a body, kudy vedou tepny, nervové kmeny a podobně.

„Masér nerozlišuje, jestli masíruje muže nebo ženu. Je pravda, že muži – sportovci mají mnohem tužší svaly. Tím je masírování daleko složitější a obtížnější. Špatně se masírují i tlustí lidé, přes sádlo se jen těžko dostáváte na samotný sval,“ říká s úsměvem masérka Hana.

Masáže jsou plné energií

Masírování dokáže brát i dávat, a to energii. Také masérka Hana to už několikrát pocítila na vlastní kůži.

„Je to pravda. Nikdy bych tomu nevěřila, ale funguje to dokonale. Pamatuji si na dvojici mladých mužů. Zrovna se vrátili ze zahraničního pobytu někde v divočině v okolí Amazonky. Už když si lehli a já se dotkla jejich kůže, cítila jsem neuvěřitelnou sálající energii. Byli jí plní asi z té džungle. Když jsem skončila s masáží, cítila jsem se uvolněně a nabitá pozitivně. Naopak se mi stalo několikrát, že celkem běžná a krátká masáž mě u negativního člověka doslova vysála. Byla jsem poté strašně vysílená, unavená a bolavá. Masér dokáže energii získávat i dávat,“ konstatuje Hana.

Stejně jako u holiče, tak i u maséra vzniká přátelské pouto, kdy se návštěvníci masérských salónů svěřují masérům se svými problémy, radostmi i starostmi.

Masáž je relaxace těla i ducha

K masážím by lidé měli přistupovat zodpovědně a hlavně docházet pravidelně. Masáž se ve většině případů používá jako prostředek fyzické a duševní relaxace, při které dochází k uvolnění ztuhlých svalů a kloubů. Zajišťuje regeneraci svalů, předchází zkracování svalů a zvyšuje jejich ohebnost.

Dále dochází k lepšímu krevnímu oběhu, a tím i látkové výměně, která napomáhá k rychlejšímu a kvalitnějšímu průběhu léčby míst, na které je masáž aplikována. Velmi významné je následné ovlivnění centrálního nervového systému a dokonce i jednotlivých orgánů uvnitř těla přes reflexní oblouky a energetické dráhy (meridiány).

Pokud mají být splněny tyto cíle, musí být masáž prováděna bez větších bolestí a násilí. Jinak dochází k reflexnímu stažení svalů, jako odezvy na bolest a výsledek je přesně opačný, než bychom v tomto případě očekávali. Ostrá, rychlá a někdy i mírně bolestivá masáž bývá používána jen v ojedinělých případech, například u sportovců těsně před výkonem, kde slouží k povzbuzení a zvýšení citlivosti.

„Po masáži pijte hodně vody, aby ledviny lépe vyloučily toxiny z vašeho těla. Alespoň dvanáct hodin po masáži je lépe se nekoupat a nesprchovat, účinky olejů budou déle působit. Po masáži se vyhněte, alespoň do druhého dne, konzumaci alkoholu.

Doma si udělejte bylinkový čaj, zabalte se do deky a třeba u pěkné hudby zapomeňte na starosti a odpočívejte. Spánek po masáži je také ideální,“ vysvětluje Hana Hančičová.

Forma instinktivní terapie

Masáž je bezpochyby nejstarší formou terapie; je to něco, co lidé a zvířata dělají téměř instinktivně. Kromě určitých druhů rychlé masáže jako je thajská masáž, se většinou masíruje nahé lidské tělo. Každopádně v moderní době masáže zvyšují kvalitu života lidí na celém světe. V rozličných kulturách se provedení a obliba jednotlivých druhů masáží liší. Vždy ale masáž působí na lidský organizmus, ať už povzbuzuje nebo uklidňuje.

Mezi nejrozšířenější masáže a příbuzné obory patří: klasické masáže, rehabilitační masáže, thajské masáže, havajské masáže, reflexní masáže, čínské tlakové masáže, baňkování, lymfatické masáže, shiatsu, reiki.

Masáž lidé pravděpodobně využívají od pradávných dob, možná už od pravěku. „Mnutí unavených a bolestivých svalů nám odjakživa přinášelo úlevu. Bylo jen otázkou času, kdy se někteří z prvních lidí začali kromě léčitelství a šamanství věnovat také masírování,“ říká masérka Hana.

Masáž je terapie, při které se aplikací jemného tlaku na svaly a tkáně zmírňuje napětí a stres, zlepšuje krevní oběh, odstraňuje ztuhnutí svalů, bolest a uvolňuje napětí.

Po půlhodinovém „trápení“ na masérském lůžku Věra odchází. Pokusil jsem se jí po vzoru Hanky namasírovat krk a záda. „Cítím se uvolněná, a i když jste to dělal poprvé, myslím, že jste to zvládl. Nic mě nebolelo a naopak vaše doteky byly celkem příjemné. Uvidíme ráno, jak se budu cítit,“ říká s úsměvem Věra.

Za masáže si lidé rádi připlatí

Kvalitní masáž také něco stojí a lidé si za ní rádi připlatí. Například půl hodiny sportovně–rekondiční masáže vyjde přibližně na 300 korun, hodina stojí 550 korun a devadesát minut masírování vyjde na 750 korun. Záda, bedra, šíje stojí 450 korun na pětačtyřicet minut.

Za medovou masáž zaplatí zájemce 250 korun na půl hodiny. Masáž baňkou a baňkování stojí 200 korun na třicet minut.